USA toonane president Barack Obama 2016. aasta 27. juulil demokraatide kandidaadi ja eeldatava mantlipärija Hillary Clintoniga (paremal) rõõmust säramas. Foto: Scanpix

USA senati sisejulgeoleku komitee on avalikustanud raporti Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) uurimisest Hillary Clintoni tööalase eraserveri asjus Barack Obama administratsiooni välisministrina.

Vabariiklase Ron Johnsoni juhitud komitee raport toob eriliselt esile tekstisõnumid, mida omavahel vahetasid kõrge FBI vastuluureametnik Peter Strzok ja sama agentuuri jurist Lisa Page.

Vaheraport pealkirjaga "Clintoni meiliskandaal ja FBI uurimine selle osas" (The Clinton Email Scandal And The FBI's Investigation Of It) väidab, et tekstisõnumid "maalivad pildi kallutatusest ja vaenulikkusest, ning tõstatavad kindlasti küsimusi võimalikust korruptsioonist," kirjutab Washington Examiner.

Raportis täpsustatakse, et sellest puuduvad vahemikus 13. detsember 2016 kuni 17. mai 2017 saadetud tekstisõnumid, mis on nn "Vene sekkumise" vaatevinklist ülioluline aeg.

Nimetatud sõnumid väideti vahepeal olevat tehnilise viperuse tõttu kaotsi läinud, kuid on justiitsministeeriumi teatel taastatud.

Strzok ja Page töötasid koos Clintoni uurimise kallal ning olid ühtlasi omavahel abieluvälises seksuaalses suhtes.

Näitena armukeste kirjavahetuse toonist teatas Page 2016. aasta augustis Strzokile, et tollel "tuleb kaitsta maad selle ohu eest, mis [meid Donald Trumpi näol] ähvardab" ning linkis artikli kõnealuse kandidaadi "kaasosalistest" (ingl. k. enablers).

"Loomulikult katsun ma asjale sel moel läheneda," vastas Strzok, kes tunnistas, et "vahetevahel läheb sellega raskeks. Ma saan kaitsta meie maad mitmel tasandil, [kuid] pole kindel, kas sellest on kasu."

Neli päeva enne seda, kui toonane FBI direktor James Comey teatas, et ametialaste ja sealhulgas salastatud salastatud meilidega "äärmiselt hooletu" olnud Clintonile süüdistust ei esitata, ütles Obama justiitsminister Loretta Lynch, et järgib FBI soovitusi.

Page tekstis seepeale Strzokile, et "on alles [julgus]tükk, kuna ta teab, et süüdistust ei tule."

"Potus tahab teada kõike, mida me teeme," tekstis Page Strzokile 2016. aasta 2. septembril. (POTUS ehk President of the United States oli sel ajal Obama – toim). Viidatud oli Comey'le, kes oli valmistanud Obamale jutupunkte tema endise välisministri suhtes teostatava uurimise kommenteerimiseks.

Nagu kirjutas Fox News viitega Daily Mailile, väitis Obama aga avalikkusele, et "ei räägi FBI direktoritega eelseisvatest uurimistest…. Ma garanteerin, et üheski uurimises ei ole poliitilist mõju."

Sama saab lugeda The Daily Calleri vahendusel või kuulates-vaadates Obamat ennast:

https://www.youtube.com/watch?v=dDA2z4I3DLE

Hiljem määrati Strzok ja Page "Vene häkkimise" eriuurija Robert Muelleri meeskonna liikmeteks, mille eesmärk on näidata, et Trump sai presidendiks tänu koostööle Kremliga.

Trumpist kirjutas paarike põlastaval toonil ning nende sõnakasutus valimiste päeval vajaks vahendamiseks tärne.

Muelleri meeskonnaga liikumist kaaludes nägid nad võimalust, et uurimine "viiks [USA presidendi] ametist tagandamiseni."

FBI: Hillary Clinton oli "äärmiselt hooletu", aga süüdistust me ei esita