USA suursaadik Venemaal Jon Huntsman (vasakul) ja patriarh Kirill tänasel kohtumisel Moskvas. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide uue suursaadiku Jon Huntsmani tänane kohtumine Moskvas Venemaa õigeusu kiriku liidri patriarh Kirilliga kujunes kõike muud kui diplomaatiliseks.

Nagu vahendab TruNews, selgitas Kirill Huntsmanile hakatuseks, et "kristlased suhtlevad südame, diplomaadid mõistuse ja ärimehed kõhu tasandil."

Ta selgitas ameeriklasest diplomaadile, et raskused riikide vahelises suhtlemises on sügavalt seotud väärtustega ning erineva arusaamaga sellest, milles väärtused seisnevad.

Nii oli Kirilli kinnitusel nõukogude-aegsetel tagakiusatud vene kristlastel väärtuste osas rohkem ühist kristlastega Ameerikas, kui ateistidega isamaal.

"Hoolimata ateistlikust propagandast meie maal oli usu tase alati väga kõrge, ja see oli, ma arvan, imeliseks aluseks suhete arengule uue Venemaa ja USA vahel," ütles Kirill.

Kuid ta rõhutas, et see mis kunagi juhtus Nõukogude Liidus, leiab praegu aset Ameerika Ühendriikides.

"Lääs on hülgamas Jumalat, kuid Venemaa ei hülga Jumalat," jätkas Kirill ning sedastas, et "see tähendab, et distants meie väärtuste vahel kasvab."

Siiski väljendas ta veendumust, et paljud ameeriklased on jätkuvalt usklikud ning et käimasolevad usuvastased protsessid kujutavad endast USA jaoks suurt sisemist väljakutset.

Kirill ütles saadikule, et ta "tahaks väga, et me võiksime otsida ja leida koos usklike ameeriklastega kaasaegse tsivilisatsiooni väljakutsetele õigeid lahendusi."

Patriarh pole otsese ütlemisega mitte üksnes välismaalaste, vaid ka omaenda alluvate suhtes.

Postimehe andmetel on ta manitsenud preestreid mitte soetama liialt luksuslikke liiklusvahendeid ning hoiduma end ametitalitustel purju joomast.