Kai Klandorf. Foto: Ekraanitõmmis

Eesti MTÜ tööstuse esindusorganisatsioon süüdistab SAPTKi loomuliku perekonna toetamises ja varjatud annetuste tegemises EKREle. 

20. märtsil Erakondade Rahastamise Järelvalve Komisjonile (ERJK) esitatud avalduse esimeseks süüdistuseks on haridusliku lühifilmi "Perekond – rahva püsimise ja kasvamise ning ühiskonna alus" avaldamine valimiskampaania ajal. 

SAPTKile heidetakse ette, et filmis esinevad Martin Helme, Markus Järvi ja Varro Vooglaid ning kutsutakse üles mitte toetama inimesi, ühendusi ega poliitilisi liikumisi, kelle/mille eesmärgiks on nii loomuliku perekonna kui ühiskonna – loomulik perekond on ühiskonna vundament – hävitamine. 

Lühifilmis pole sõnagagi mainitud valimisi, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda, ega kutsutud üles valimistel kellegi poolt hääletama. Filmis kutsutakse kõiki hea tahtega inimesi toetama perekonda, abielu ja nende aluseks olevaid moraalseid põhimõtteid ning vooruseid. Samuti kutsutakse üles pidama pühaks inimelu. 

Vabaühenduste Liit süüdistab SAPTKi lisaks poliitiliste sõnumite levitamises Hiiumaal, Läänemaal ja Saaremaal, milles kutsuti üles mitte andma valimistel häält inimestele, kes tahavad Eesti riigile otsa peale teha. 

SAPTKi juhataja Vooglaid leiab Vabaühenduste Liidu pöördumist kommenteerides, et viimane on "mitukümmend aastat [George] Sorose ideoloogilise programmi maaletooja ja juurutajana tegutsenud selgelt vasakpoolse võltskodanikuühendusena". SAPTKi juht lisab, et Vabaühenduste Liit vaenab süstemaatiliselt SAPTKi. 

Vooglaiu sõnul on Vabaühenduste Liidu avaldus täiesti sisutühi ja SAPTK pole teinud mitte midagi õigusevastast ja kaebamise eesmärgiks on ainult SAPTKile ebameeldivuste põhjustamine.

Ta juhib esiteks tähelepanu, et korporatiivse meedia väljaanne "Äripäev" on pikka aega jaganud soovitusi hääletada konkreetsete erakondade ja kandidaatide poolt ja seda pole mitte kunagi käsitletud keelatud annetusena.

Teiseks osutab Vooglaid Sihtasutusele Liberaalne Kodanik, mis avaldas vastu valimisi hulgaliselt EKREt mustavaid ja laimavaid lühifilme. 

Kai Klandorf Foto: heakodanik.ee

Vabaühenduste Liidu avaldusele on alla kirjutanud Liidu juht Kai Klandorf, kes töötab Liidu juhina alates 2017. aastast.

Vabaühenduste Liitu kuulub 107 liiget. Kindlasti on seal ühendusi, mis ajavad ausalt "oma asja". Samas leiab sealt näiteks Sorose rahastatava maailmaorganisatsiooni Transparency International Eesti allasutuse Korruptsioonivaba Eesti, samuti mainitud kuulsa "heategija" toel tegevust alustanud Eesti Inimõiguste Keskuse, Avatud Eesti Fondi, laste suguorganite ära lõikamist propageeriva Eesti LGBT Ühingu ja Eesti Naisuurimus- ning Teabekeskuse. 

Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks on Eestis kui mitte ainus, siis üks väheseid päris vabaühendusi, mis pole saanud Eesti valitsuselt ega Euroopa Liidult ühtegi eurot toetust ja tegutseb ainult vabatahtlike annetuste toel. SAPTK on kristlikke väärtusi toetav ühendus ja progressiusku kuulutavasse Vabaühenduste Liitu ei kuulu.

Vabaühendused ei ole täna enam võimust sõltumatud vabade kodanike ühendused, vaid neist on saanud uut maailmakorda ehitavate oligarhide, Euroopa Liidu suguste maailmaorganisatsioonide-riikide ühenduste ning "liberaalse maailmakorra" riikide võimsa tööstusharu mõõtu käepikendus. Näiteks 2016. aastal oli ainuüksi Ameerika Ühendriikides erinevate vabaühenduste käive üle 2,6 triljoni dollari, mis on USA sisemajanduse kogutoodangust 5,7 protsenti, mis teeb sellest riigi ühe suurima tööstusharu.

*Toimetaja vabandab: algselt oli pealkirjas "valimisseaduse rikkumises". Vabaühenduste Liit väidab, nagu SAPTK oleks rikkunud erakonnaseadust. SAPTKi juhi Varro Vooglaiu sõnul on tegemist tõele mitte vastava alusetu süüdistusega.

Toimetas Karol Kallas