Reformierakondlane Valdo Randpere, kes on riigikogus kooseluseaduse üks peamisi eestvedajaid ja läbisurujaid, esitas 1. septembril õiguskomisjonile omapoolsed kooseluseaduse eelnõu 650 SE muudatusettepanekud.

Tema ettepanekute kohaselt tuleks “Kooseluseadus” nimetada ümber “Mitteabielulise kooselu seaduseks”, et näidata juba pealkirjas ära, et see käsitleb kooselu mitteabielulist vormi.

Samuti tuleks eelnõu §9 lg 2 muuta selliselt, et sellest jäetakse välja sõna „abielu“. Randpere selgitab, et “kuna käesolev eelnõu käsitleb mitteabielulist kooselu ja mitte abielu, siis peaks ka viited sellele, et Eesti tunnustab välismaal teostatud toiminguid piirduma üksnes mitteabielulise kooseluga.” Ehk siis loetakse Eestis kehtivaks küll välismaal sõlmitud samasooliste isikute kooselu, kuid mitte abielu.

Viimase muudatusettepanekuna pakub Randpere välja, et §16 lg 2 muudetakse selliselt, et “antud säte annab registreeritud elukaaslasele õiguse lapsendada ainult teise elukaaslase bioloogilist last.” Lisades veel juurde, et “kuna antud juhul pole tegemist abielu ega abikaasadega, siis registreeritud elukaaslasele ei laiene samad õigused lapsendamise osas, mis perekonnaseaduse kohaselt abikaasale.”

SAPTK juhatuse liikme Markus Järvi sõnade kohaselt on Valdo Randpere ettepanekute puhul tegemist aga kõigest kosmeetiliste muudatustega, mis teenivad eelkõige propagandistlikku eesmärkki kooseluseaduse eelnõu kuidagigi vastuvõetavamaks muuta:

“Viimaste arvamusküsitluste valguses, mis näitavad selgelt, et enamus eestlasi kooseluseaduse läbisurumist ei toeta ning ühegi partei valijaskonnas pole kooseluseadust toetavat enamikku, peab poliitiline eliit hakkama rahva ees nihverdama ja väänlema. Randpere mõistelised vangerdused kujutavad endast arvamusküsitlustest tuld saanud poliitilise paanika vallas ilmselt alles esimest linnukest.”

“Seda, et kooseluseaduse eelnõu puhul oli tegu mitteabielulise kooseluga oli ju niigi kõigile ilmne. Seega pole Randpere nimemuutus midagi muud kui lihtlabane tautoloogia. On selge, et kooseluseaduse eelnõu sisu jääb Valdo Randpere muudatusettepanekutest hoolimata samaks ehk tegu on ikkagi sisuliselt perekonnaseaduse copy-paste versiooniga, mille eesmärk on võrdsustada homosuhted perekonnaga ning mille baasilt saab hiljem juba vastu võtta nn “homoabielu” seaduse,” sõnab Markus Järvi.

Valdo Randpere muudatusettepanekute terviktekstiga saate tutvuda siit.