Objektiivi saatesarja "Välgatused" seekordses saates tuleb juttu parvlaev Estonia hukust Läänemerel 28. septembril 1994. Stuudios on endine juhtiv riigiprokurör ja aastatel 2005-2009 tegutsenud Estonia relvaveo uurimiskomisjoni esimees Margus Kurm. Vestlust juhib Indrek Petersoo.

Saates räägitakse võimalikust relvaveost Estonia pardal, sajandi laevahuku kolmest erinevast versioonist, tunnistajate ütlustest, hilisematest sukeldumistest Estonia vrakile, uurimistegevusest, hauarahulepingust ja paljust muust.

"Pärast Discovery dokumentaalfilmi avaldamist ütles peaminister Jüri Ratas, et Estonia laevahukuga seonduvat tuleb edasi uurida ning ühtlasi korraldada uus sukeldumine vrakile. Nüüd on kolm kuud mööda läinud ning minu teada pole selleks ametlikku organisatsiooni, töögruppi või komisjoni loodud ega palgatud projektijuhti. Siiski julgen olla optimistlik; mõistan, et bürokraatia ei tööta nii kiiresti kui tahaks, aga lootus, et valitsus vajaliku struktuuri loob ja sukeldumise korraldab, on mul veel olemas," ütles Kurm.

"Uue uurimise eesmärk saab olla ainult üks: selgitada välja millistel asjaoludel Estonia hukkus ja kuidas õnnetus kulges. Selleni saab jõuda ainult põhjalike allveeuuringute kaudu, mille käigus uuritakse läbi ja jäädvustatakse kogu laevakere seisukord. Kõige tähtsam on see, et uurimine oleks läbipaistev ning seda pole tänases olukorras võimalik tagada muudmoodi kui uurimise läbiviijate hulka kutsutakse ka omaste esindajaid ja ajakirjanikke ning protsess toimub avalikult," lisas saatekülaline.

"Ma tahaksin siiralt uskuda, et tõde seoses Estonia hukuga tõuseb lõpuks pinnale. Küsimus on selles, millal see juhtub ja kas meie seda kuuleme ja näeme. Kuid ma tahan seda väga loota," sõnas Kurm.

Vaadake lisa saatest!