Euroopa Parlamendi presidendile Martin Schulzile (vasakult esimene meesterahvas), Euroopa Komisjoni presidendile Jean-Claude Junckerile (keskel) ja Euroopa Ülemkogu eesistujale Donald Tuskile näidatakse eelmisel nädalal toimunud EL-Ukraina tippkohtumisel, kus on nende koht. Foto: Virginia Mayo, AP/Scanpix

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker paneb liikmesriikidele tungivalt südamele mitte pidada jääme-lahkume referendume, kuna rahvad võivad valida väljumise.

Mureneva superriigi murelik liider tunnistab samas, et eurooplastel jääb "vajaka armastusest" Brüsseli klubi vastu, vahendab Express.

Meeleheitlik karje kõlab loetud päevad enne Austria presidendivalimisi, kus soosik Norbert Hofer on hoiatanud võimaluse eest liikmelisus rahvahääletusele panna.

Nentides, et "me ei saa eitada ega võtta ära Euroopa rahvaste õigust väljendada oma vaateid," selgitas Juncker siiski, et "EL-i liikmelisuse referendumitest kõneldes, ma arvan, et ei ole tark organiseerida sellist sorti debatti. Mitte üksnes seetõttu, et ma võibolla muretsen lõpptulemuse pärast, vaid kuna see kuhjab veelgi rohkem vastuolusid selle tohutu [vastuolude] hulga otsa, mis EL-i südames juba praegu on."

"Ja muuseas, ma ei arva, et Austria järgmine president, kes iganes see ka poleks, sellise vägitüki ülepeakaela ette võtaks," jätkas eurokraat ning kinnitas, et "EL-i eksistents kahtluse all ei ole."

Sellist võimalust, et Rahvusrinde kandidaat Marine Le Pen võiks võita presidendivalimised ning Prantsusmaa Euroopa Liidust välja viia, Juncker ei aktsepteeri.

Ta ütles: "See on hüpotees, mis minu arvates täide ei lähe. See on küsimus, mida me ei tohiks isegi küsida."