Sirbi toimetus. Foto Scanpix

Peagi moodustatava valitsuse kultuuriministrikandidaat Martin Helme on kinnitanud Objektiivile, et plaanitava konservatiivse restauratsiooni käigus vahetatakse välja kultuurilehtede peatoimetajad: Varro Vooglaidist saab Sirbi peatoimetaja, Markus Järvi juhtimise all asutakse aga arendama Vikerkaare tegevust.

Kultuuriministri kandidaat Martin Helme on Objektiivile kinnitanud filosoof Leo Luksi tõenäoliselt siseinfol põhinevaid prognoose, mis levisid eelmisel nädalal sotsiaalmeedias. Luks avalikustas valitsuse plaani vallandada praegused Sirbi ja Vikerkaare toimetused ning panna Sirpi juhtima Varro Vooglaid ja Vikerkaart Markus Järvi.

"Sellised plaanid meil tõepoolest on," kinnitas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Objektiivile.

"Eesti rahva ja riigi püsimise ja arenemise seisukohast on oluline, et tugevalt vasakliberaalse kallutatusega senini hiilanud Sirp ja Vikerkaar saaksid konservatiivse restauratsiooni käigus toimetuse, mida asuvad juhtima vasturevolutsiooni spetsialistid," oli Helme veendunud.

Vikerkaare peatse peatoimetaja Järvi sõnul on kultuuriministri kandidaadi lubadus lootustandev ja Eesti kultuurilehtede pahemliberaalset stagnatsiooni arvestades igati tervitatav.

"Juba esimene filosoof Thales sai kuulsaks selle poolest, et ennustas tähtede järgi head ja halba oliivisaaki ning ennustuste täitudes suutis oliivipresside õigeaegse ja soodsa hankimisega kokku ajada märkimisväärse varanduse. Seega pole läänemaise mõtte pikki traditsioone arvestades sugugi üllatav, et ka filosoof Leo Luks ei eksinud oma prognoosides üheski olulises punktis," tõdeb Järvi.

"Esimese asjana tuleb ära muuta Vikerkaare nimi, mis praegusel kali juga ajastul sümboliseerib paraku mässava pederastiivse massiinimese sotsiaalseid püüdlusi. Homoohu resoluutseks tõrjumiseks tuleb seega ette võtta brändivahetus. Arutame asja veel ka Sihtasutuse Kultuurileht uue juhatajaga, kelleks saab Tiit Madisson, ent praegu on tugevalt sõelale jäänud kaks nimevarianti: "Patriarhaadi ike" ja "Eesti eest!"," vihjab Vikerkaare peatoimetaja Järvi, kes tunnistab meelsasti, et lisaks Objektiivile ja peagi nime vahetavale Vikerkaarele sooviks ta juhtida ka teisi Sihtasutuse Kultuurileht järgmisel eelarveperioodil finantseeringut nautivaid väljaandeid.

Vooglaiu hinnangul on ka Sirbi toimetuses uute tuulte puhuma panemiseks viimane aeg.

"Mäletame kõik kuidas Kender tuli ja läks. Mina kavatsen tulla, et jääda – nagu EKRE valitsuses. Teemadest tahan peamiselt keskenduda mitte ainult homoseksualismi problemaatikale, vaid ka kõikjal lokkavale moraalitusele laiemalt. Muidugi püüame selle põhiteema põhjalikult läbi valgustada nii teatri, muusika, kino kui ka kirjanduse vaatenurgast. Ilmselt tuleb muuta ka "Sirbi" nime, mille asemel olen pakkunud omapoolse versioonina välja nime "Kultuuriobjektiiv"," selgitas Vooglaid.

Sihtasutuse Kultuurileht peagi ametisse astuva juhataja Madissoni kinnitusel on uute väljakutsetega toimetulemiseks plaanis kasvatada märkimisväärselt nii Sirbi kui ka Vikerkaare eelarvet.