Valitsuse istung. Foto: Scanpix

Neljapäevasel valitsuskabineti nõupidamisel otsustati siduda "homoabielu" eelnõu valitsuse usaldusküsimusega ning selle arutamiseks tehakse riigikogule ettepanek erakorraliseks istungjärguks 19. juunil. Riigikogu liige Varro Vooglaid nentis selle peale, et parlamentarism Eestis on surnud.

Valitsuse usaldusküsimusega seoti teiste hulgas perekonnaseaduse ja sellega seonduvate teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu vastuvõtmine, mis kehtestaks samasooliste abielu.

Valitsus esitab usaldusküsimusega seotud eelnõud riigikogule teiseks lugemiseks ja teeb riigikogule selleks ettepaneku kutsuda kokku erakorraline istungjärk 19. juunil. 

Varro Vooglaid: parlamentarism Eestis on surnud

"Nüüd siis ütles valitsuskoalitsioon avalikult välja ammu teada olnud plaani, et ka abielu moonutamine kavatsetakse ära teha jõumeetodil – mis sest, et selgelt eetilise dimensiooniga eelnõu vastuvõtmist ei tohiks kunagi valitsuse usaldusküsimusega siduda, sest vastasel juhul vägistatakse saadikute südametunnistuse vabadust," kirjutas riigikogu liige Varro Vooglaid sotsiaalmeedias.

"Lühikokkuvõte demokraatia seisust Eestis on järgmine: taasiseseisvumise järgse rohkem kui 30 aastaga on eelnõu vastuvõtmine parlamenti täielikult tasalülitades valitsuse usaldusküsimusega seotud 11 korral – neist 10 korral Reformierakonna juhitud valitsuse poolt –, nüüd aga tehakse nädalaga 8 lisaks. Mõelge neile numbritele. Parlamentarism Eestis on surnud," nendib Vooglaid.

Toimetas Martin Vaher