Postimees nõuab Objektiivilt piltide kasutamise eest senisest ligi 2000 protsenti suuremat tasu. Foto: Scanpix

Mõne aja eest teatas Objektiivile pilte vahendav agentuur Scanpix, et Postimees nõuab oma piltide kasutamise võimaluse eest senisest tohutult palju suuremat tasu – hinnatõus võrreldes Objektiivi poolt siiani igas kuus tasutuga on ligikaudu 2000 protsenti.

Objektiivi haldava Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks juhatuse esimehe Varro Vooglaiu sõnul tähendab 1. jaanuarist 2020 jõustuv jõhker hinnatõus sisuliselt teenuse pakkumise lõpetamist.

"Kiire kalkulatsioon näitas, et kui jätkaksime senises mahus Postimehe piltide ühekordse kasutusõiguse soetamist, peaksime kuus 75 pildi kasutamise eest välja käima ligi 1800 eurot ja aastas seega üle 20 000 euro. Meie eelarveliste võimaluste juures ei ole see mõeldav," selgitas ta.

Kuigi Postimehe ligikaudu 20-kordne hinnatõus ei ole suunatud spetsiifiliselt Objektiivi vastu, tabab see Objektiivi eriti valusalt, kuna portaalis kasutatakse mitte üksikuid pilte aeg-ajalt, vaid päris suurt kogust pilte regulaarselt. Suurt hinnatõusu põhjendab Postimees sellega, et nende piltide eest makstav tasu olevat juba pikemat aega liiga madal.

Kui jätkaksime senises mahus Postimehe piltide kasutamist, peaksime kuus välja käima ligi 1800 eurot ja seega aastas üle 20 000 euro. Meie eelarveliste võimaluste juures ei ole see mõeldav.

Vooglaiu sõnul asetab Postimehe nõutav hinnatõus Objektiivi väga keerulisse seisu, sest oma pildipanka portaalil ei ole ning ka teised suuremad väljaanded soovivad oma piltide kasutamise eest saada võrreldavat tasu. Mõeldav on küll kasutada mõne vabakutselise fotograafi pilte, aga seegi teenus on seni makstust rohkem kui 500 protsenti kallim ning nende tehtud piltide andmebaas palju piiratum.

"Praegu ei jää meil muud üle kui asuda üles ehitama oma pildipanka ja looma selleks vajalikku tehnilist baasi. Muu hulgas tähendab see vajadust panna püsti fotode arhiveerimiseks mõeldud server koos asjakohase tarkvaraga. Aga et arhiivi hakkaks fotosid kogunema, selleks on vaja palgata ka inimesed, kes teeks Objektiivi tarvis pilte ning täiendaks ja haldaks meie fotopanka," ütles ta.

"Muuhulgas peame ka Objektiivile endale ostma korraliku fototehnika, mida siis igal pool kaasas kanda, et pidevalt meie oma fotopanka täiendada. Mina isegi sean endale olude sunnil sellise eesmärgi, et tegutseda muude asjade kõrval osaliselt ka Objektiivi fotograafina."

Objektiivil tuleb oma fotopanga ning fotode tegemiseks ja töötlemiseks vajaliku professionaalse tehnilise varustuse soetamiseks teha suuri, kokku üle kümne tuhande euro ulatuvaid rahalisi kulutusi.

Vooglaid toonitab, et kui Objektiivi sõprade seas leidub fotograafe või tõsiselt fotograafiaga tegelevaid inimesi, kes nõustuvad oma pilte Objektiivi käsutusse andma, siis oleks hea sellest teada anda. Eriliselt vajalikud on kodumaised uudispildid, ennekõike pildid poliitikutest ja teistest olulisematest avaliku elu tegelastest.

Samuti märkis SAPTK juhatuse esimees, et kuigi parasjagu käimas olev Objektiivi annetuste kogumise kampaania on jõudnud paljude toetajate abil juba nädal enne kampaania planeeritud lõppu eesmärgini, on täiendavad annetused väga teretulnud.

"Postimehe poolt sisuliselt oma piltide Objektiivile pakkumise lõpetamise tõttu tuleb Objektiivil oma fotopanga ning fotode tegemiseks ja töötlemiseks vajaliku professionaalse tehnilise varustuse soetamiseks teha suuri, kokku üle kümne tuhande euro ulatuvaid rahalisi kulutusi. Kahtlemata saame selle väljakutsega hakkama, aga täiendav toetus aitaks sellele kindlasti kaasa," ütles Vooglaid kokkuvõtteks.

Annetuse tegemine Objektiivile võtab portaali annetuste lehel vaid mõne minuti.