SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) juhatuse esimees Varro Vooglaid selgitas Tallinna TV saates "Uudis+", et valitsuse otsus kaotada sisuliselt ära abikaasade tulu ühisena deklareerimise võimalus on abielu- ja perekonnavaenulik samm.

"Mida valitsus tahab nüüd teha on see, et me ei saaks enam abielupaaridena tulu deklareerides käsitleda tulu ühisena, vaid põhimõtteliselt tuleks deklareerida tulu eraldi. Ehk kui üks abikaasadest tööl ei käi, siis teine abikaasa, kes käib ja kes on perekonna ainus leivateenija, ei saa tulu mitteteeniva abikaasa maksuvabastust enam arvesse võtta," selgitas Vooglaid ja toonitas, et see samm paneb ühe tuluteenijaga abielupaarid teistega võrreldes väga viletsasse olukorda.

Vooglaid selgitas graafilistele skeemidele tuginedes, et praeguses olukorras, kus abikaasad saavad käsitleda oma tulu ühisena, ei ole mitte mingisugust vahet, kas perekonna sissetulek on teenitud ühe või mõlema abikaasa poolt võrdsetes osades, samas kui uue korralduse kohaselt muutub olukord radikaalselt, sest kahe keskmise palgaga ulatuses tulu teeniv abielupaar, kus see tulu on teenitud vaid ühe abikaasa poolt, jääb täpselt sama sissetulekuga paaridega (abielus või mitte) võrreldes väga ebasoodsasse olukorda.

"Kui kahe tuluteenijaga paar saab võrdsetes osades tulu teenides maksuvabastust koguni 1000 eurot, siis ühe tuluteenijaga abielupaar ei saa täpselt sama sissetuleku juures üldse mitte mingit maksuvabastust. Ehk kui üks abikaasadest pingutab perekonna elatamise nimel topelt, et teine abikaasa saaks jääda koduseks, kas lastega või näiteks hooldamist vajava lähedasega, siis valitsus millegi pärast leiab, et niisugust perekonda tuleb karistada üleüldse igasuguse tulumaksuvabastuse äravõtmisega," avaldas Vooglaid imestust.

uhisdeklaratsiooni-skeemid

uhisdeklaratsiooni-skeemid2

SAPTK juhatuse esimehe sõnul ei võida näites väljatoodud sissetulekuga ühe tuluteenijaga perekond praktiliselt mitte midagi ka kolme või enama lapse toetuse tõstmisest eelmise valitsuse plaanitud 200 euro asemel 300 euroni, sest see, mis niimoodi juurde antakse, võetakse ühisdeklaratsiooni sisulise ärakaotamise kaudu tagasi.

"Valusamalt tabab see kõik aga perekondi, kus on üks või kaks last, keda ei puuduta kolme- ja enama lapsega perekonna toetus üldse – nendelt võetakse lihtsalt ühisdeklaratsiooni sisulise ärakaotamisega raha ära ilma, et seda mingite sotsiaaltoetuste suurendamise läbi tagasi antaks," märkis Vooglaid.

"Mis on veel problemaatiline, on see, et kui me vaatame küsimust printsipiaalselt, siis perekonna ja abielu väärikust ja elujõudu aitaks palju rohkem toetada see, kui neile jäetaks kätte iseseisvaks hakkamasaamiseks vajalikud elatusvahendid, mitte see, kui võtta neilt veel rohkem elatusvahendeid ära ja öelda samas, et minge sotsiaalkindlustusametisse ja kerjake endale toetusi juurde. See kahtlemata nõrgestab perekonna elujõudu, kui me loome niisugused maksusüsteemid, mis juba eelduslikult loovad vähemalt suurema laste arvuga perekondadest sotsiaalabisõltlased," võttis ta teema kokku.