Prof. Irja Lutsar Foto: Tartu Ülikooli koduleht

Eesti valitsust Covidi küsimustes nõustava Teadusnõukoja endine juht Irja Lutsar soovitas 2021. aasta oktoobris kehtestada vaktsineerimata inimestele "oluliselt karmimad piirangud".  

Eesti Rahvusringhäälingu uudisteportaalile antud kommentaaris, mis avaldati 12. oktoobril 2021, ütles Lutsar: "Ega me välistada ei saa, et mingisugused piirangud tuleb kehtestada, kui olukord niimoodi edasi läheb, et vaktsineerimine üldse ei edene ja nakatumine väga hästi edeneb."

Lutsar leidis toona, et oluliselt tõhusamad piirangud tuleks kehtestada ennekõike vaktsineerimata inimestele.

Lisaks väitis Lutsar vaktsineerimata inimeste Covid-19 antikehade kohta, et ta on tutvunud "kõige uuema kirjandusega" ja leidis, et "me ei tea, missugune see antikehade kontsentratsioon peab olema, et see annaks immuunkaitse".

25. augustil 2021. aastal avaldas teadusajakiri Science ülevaateartikli loomuliku immuunsuse ülimuslikkuse teemal, milles kirjeldatakse Iisraeli Maccabi Healthcare Services (Maccabi terviseteenused) andmebaasi, kus on 2,5 miljoni inimese andmed, analüüsi ja see näitas, et SARS-CoV-2 läbipõdemine annab kuus kuni 13 korda parema immuunsuse kui kaks Pfizer/BioNtech süsti. 

Harvardi Meditsiiniülikooli endine biostatistika professor ja Great Barringtoni Deklaratsiooni üks autoritest Martin Kulldorff kinnitas, toetudes uuemale teaduskirjandusele, 27.august 2021: "COVIDi läbipõdemine annab parema immuunsuse kui vaktsiinid, seega ei ole kohustuslik vaktsineerimine mitte ainult mõttetus, vaid ka diskrimineeriv ja ebaeetiline". 

2021. aasta 8. märtsil avaldati väljaandes Newsweek Stanfordi Meditsiiniülikooli professori ja samuti ühe Great Barringtoni Deklaratsiooni autori Jay Bhattacharya intervjuu, milles ta teatas: "… ühiskonna lukku panemised on olnud kõige hullemaks rahvatervislikuks otsuseks viimase 100 aasta jooksul. Katastroofilised tagajärjed, mida meetmed põhjustavad nii inimeste füüsilisele kui vaimsele tervisele, hakkavad ilmnema pikaajaliselt ning neid saavad kogema peaaegu kõik planeedi vaesed enam kui inimpõlve vältel."

Eesti liigsuremus võrreldes eelmiste aastate suremusega Allikas: Our World in Data

Eesti liigsuremuse statistika näitab, et alates 2021. aasta algusest, kui Eestis alustati vaipsüstimisega, suurenes hüppeliselt ka liigsuremus. 2022. aasta detsembri liigsuremus oli ühe kuu kohta viimase kolme aasta suurim. 2021. aasta liigsuremus – 2669 inimest – oli rekordiline

Irja Lutsar kutsus 2021. aasta lõpus inimesi üles – rekordilise liigsuremusega aastal – laskma ennast süstida kolmandat korda ja kinnitas, et need aitavad Omikroni tüve vastu "hästi".

Irja Lutsar kandideerib 5. märtsil toimuvatel Riigikogu valimistel erakonna Eesti 200 nimekirjas Jõgeva- ja Tartumaa valimisringkonnas.

Toimetas Karol Kallas