Malta peapiiskop Charles Scicluna (eespool) kõnelemas pressikonverentsil Vatikani tippkohtumise raames, kus otsiti viise vaimulike seksuaalkuritegude ennetamiseks, 18. veebruaril 2019. Foto: Scanpix

Vatikani juhtiva vaimulike seksuaalkuritegude uurija peapiiskop Charles Scicluna sõnul on tõsiasi, et 80% juhtudel on ohvriteks mitte lapsed vaid vanemad kui 14 aastased noormehed, vahendab LifeSiteNews.

Hispaania päevalehele El Pais antud intervjuus küsiti Malta peapiiskopilt Charles Sciclunalt, kes on ühtlasi üks Vatikani juhtivaid vaimulike seksuaalkuritegude uurijaid, kas ta nõustub kardinal Mülleri hinnanguga, et seksuaalsete kuritarvitamiste kriisi põhjuseks kirikus on suur homoseksuaalsete vaimulike hulk.

"Alates 2001. aastast on olnud katoliku vaimulike poolt alaealiste suhtes toime pandud seksuaalkuritegude osas olnud üks ühisnimetaja: 80% ohvritest on meessoost ja vanemad kui 14-aastased. See on fakt; selle tõlgendamine on aga iseasi."

Kanadas sündinud Malta prelaat on vaimulike seksuaalkuritegudega tegeleva Usudoktriini Kongregatsiooni abisekretär ning on olnud juhtiv uurija Kristuse Leegionäre ja Tšiili piiskoppe puudutavates juhtumites.

Peapiiskop Scicluna ütles uudisteagentuurile Reuters, et hiljuti endisele kardinalile Theodore McCarrickile kehtestatud sanktsioonid on "väga oluline signaal" katoliku vaimulikele, et mitte keegi pole seadusest kõrgemal. Eelmisel nädalal tagandati endine Washingtoni peapiiskop McCarrick preestriseisusest, pärast seda kui ta mõisteti Vatikani komisjoni poolt süüdi alaealiste ja täiskasvanute vastu toime pandud seksuaalkuritegudes.

Scicluna sõnul näitab see pretsedenditu otsus, et kirik võtab seda probleemi tõsiselt. "See on väga oluline signaal sellest, et kui me räägime piiskoppide vastutusele võtmisest, siis me ka reaalselt teeme seda," ütles Scicluna. "Me käime oma sõnade järgi. See on samuti väga oluline signaal meile piiskoppidele, et me ei ole seadusest kõrgemal… meid tuleks hinnata kõige kõrgema standardi kohaselt."

Ta ütles eelmisel nädalal väljaandele Crux, et võib oodata veel rohkem selliseid juhtumeid nagu McCarricki oma. "Kui me ei ole neid veel tabanud, siis me ei tea kus nad on. Ma leian, et olukorrad, kus me piiskoppidena pakume karja eest hoolitsemise asemel mürgikarikat, tuleks paljastada ning nendega võimalikult kiiresti tegeleda."

Küsimusele, kas selle probleemi osas on oodata mõnda paavstlikku dokumenti või mõnda muud konkreetset lahendust, vastas Scicluna, et kõik võimalused on laual: "Tehakse seda, mida vaja. Kuid ühtegi uut paavstlikku dokumenti ei tule. Dokumendid on juba olemas; paavst kirjutas kirja Jumala rahvale. Nüüd tuleb seda rakendada."

"Igat süüdistust tuleb uurida ning neid ei tohi kunagi kinni mätsida," jätkas Scicluna. "Süüdlasi tuleb karistada. Kõigi nende koht, kes kujutavad endast ohtu, ei tohiks olla kirikus."

Scicluna sõnul tuleb asutada ka suhteid ilmalike võimudega: "Kui on kohustus [kuritegu] raporteerida, siis tuleb seda ka teha. Kui sellist kohustust ei eksisteeri, tuleb ohvrit teavitada tema õigusest pöörduda ilmalike võimude poole. Ning kui te otsustate seda teha, tuleb teil ohvrit aidata, kuid seejuures peata talitama vastavalt iga koha tsiviilseadustele."

Toimetas Martin Vaher

Vatikan tagandas seksuaalkiskja McCarricki preestriametist

Koos paavstiga homohereesia vastu