Venemaa ei kavatse järgida võõrast päritolu poliitilisi süsteeme, olgu selleks idee lääne stiilis „demokraatiast“ või maailmakalifaadist.

Vastavasisulise avaldusega esines Venemaa Õigeusu Kiriku sinodaalosakonna ühiskondlike suhete juht, peapreester Vsevolod Tšaplin.

“Ma loodan siiralt, et Vene riikluse ja ühiskondlikke suundumuste ajalugu on viimase kahekümne aasta jooksul veenvalt tõestanud, et Venemaal on nii õigus kui ka võime iseseisvalt määratleda Venemaa omariikluse filosoofilisi, vaimseid ja ideoloogilisi alustalasid”.

Need on sõnad millega isa Vsevolod pöördus möödunud kolmapäeval Stavropolis aset leidnud Ülemaailmse Vene Rahvaste Nõukogu assamblee poole. Tšaplin on veendunud, et Venemaa “ei pea kelleltki midagi laenama, kuna Venemaal on olemas rahvuslik vundament, millele tuginedes valida oma ajaloolist kurssi iseseisvalt”.

Preestri sõnade kohaselt võib Venemaa “kinnitada nii oma sõpradele kui vaenlastele maailmas, et Venemaa ei kavatse mitte kunagi joonduda “Lääne demokraatia” ega ülemaailmse kalifaadi dogmade järgi. Vene rahvas valib oma saatuse iseseisvalt, ega luba ühelgi võõrvõimul dikteerida, milline saab olema meie rahva ja riigi kurss”.

„Meil on oma riik – tugeva keskvõimu, demokraatia ning jagatud ühiskondlike väärtustega, milles on oma koht nii õigeusul, islamil kui ka teistel traditsioonilistel religioonidel“.

Isa Vsevolodi sõnul eksivad need, kes arvavad, et selliseid valikuid saab ja tohib rahva eest sepitseda ja riikidele peale suruda välisjõudude poolt. Tšaplin nentis, et Vene rahva suveräänsust tuleb kaitsta väga keerulistes tingimustes, kuna maailmas on jõud, mille eesmärgiks on erinevates riikides ja regioonides – sealhulgas Venemaal – kutsuda esile kaost. Isa Vsevolodi sõnul ei tohiks Venemaa lubada sellistel jõududel saada ise-enda poolt algatatud mängust kasu.