Vene suursaaadiku asetäitja ÜRO juures Vladimir Safronkov eile väidetava keemiarünnaku uurimise resolutsiooni vastu hääletamas. Foto: Scanpix

Venemaa pani eile veto ÜRO resolutsioonikavandile, mis nõuab Süüria valitsuselt koostööd uurimisega väidetava keemiarünnaku osas, milles Lääs süüdistab president Bashar al-Assadi vägesid.

Nagu vahendab Postimees, mõisteti resolutsioonikavandis väidetav rünnak resolutsioonikavandis hukka ja väljendati nõukogu täielikku toetust Keemiarelva Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) uurijatele.

Ühtlasi nõuti kavandis, et Süüria valitsus esitaks lennuplaane ja muud teavet oma sõjaväeoperatsioonide kohta 4. aprillil, edastaks kõigi lennukite komandöride nimed ning võimaldaks ÜRO uurijatele juurdepääsu oma õhuväebaasidele.

USA saadik ÜRO juures Nikki Haley väitis Fox Newsi andmetel, et oma vetoga “ütles Venemaa ei aruandekohustusele.”

“Venemaa on taas otsustanud asuda Assadi poolele, kuigi ülejäänud maailm on ülekaalukalt ühinenud selle mõrvarliku režiimi hukkamõistmiseks,” ütles Haley.

Nagu kirjutab RT, ei pidanud Venemaa võimalikuks kõnealuse resolutsiooni poolt hääletada, kuna see oli “vääralt kavandatud.”

Projekt oli väidetavalt koostatud ilma nende osaluseta ning asetati Venemaa esindajate ette kujul, mille heakskiitmine tähendanuks sisuliselt ka USA 7. aprilli raketirünnaku heaks kiitmist.

Tähelepanu juhitakse ka sellele, et kuigi resolutsiooni viimane versioon erinevalt esialgsetest variantidest ei asetanud juba ette süüd Damaskusele, pani see Süüria valitsusele tunduvalt suuremad ja ulatuslikumad kohustused kui mässulistele, olles sellisena tugevalt kallutatud ning eirates ausa ja erapooletu uurimise põhimõtteid.

Objektiivi toimetus ei ole pingutustest hoolimata suutnud leida avalikest allikatest, kaasa arvatud ÜRO veebileht, resolutsiooni projekti teksti, et seda analüüsida ja selle suhtes informeeritud hinnangut kujundada. Ka suurte meediaväljaannete temaatilised uudised ei kätke linki resolutsiooni tekstile.

Täiendatud: link resolutsiooni tekstile on siin.