Venemaa president Vladimir Putin. Foto: Scanpix

Venemaa valitsus annab teada, et esmaspäeval 23. detsembril läbi viidud riigi sõltumatu ilmavõrgu katsetus läks korda.

RuNet nime kandva Venemaa sõltumatu interneti katsetuse eesmärgiks oli välja selgitada, kui hästi suudab riigi ilmavõrk vastu seista välismaistele küberrünnakutele, vahendab The Telegraph.

Asesideminister Aleksei Sokolov rääkis ajakirjanikele: “Katsetus näitas, et nii võimud kui internetiteenuse pakkujad on valmis reageerima ohtudele ja väljakutsetele ning tagama, et [välismaiste küberrünnakute puhul] toimib nii kogu internet kui üksikud telekommunikatsioonivõrgud.”

Asesideministri sõnul tutvustakse katsetuste tulemusi Venemaa president Vladimir Putinile ja ta lisas, et sarnaste õppustega jätkatakse tulevikuski. Õppustest võttis osa neli telekomioperaatorit ja mängiti läbi kaheksateist rünnakustsenaariumi.

Internetiaktivistide arust võib sarnane Venemaa oma interneti ehitamine viia siiski suurema tsensuuri ja võrguisolatsioonini.

Märtsis toimus Moskvas tuhandete inimestega “raudse internetieesriide” vastane meeleavaldus, milles nõuti “käed eemale internetist” ja mille põhjustas kartus, et riigi ilmavõrk lõigatakse ülejäänud maailmast ära.

Riikliku telekanali Rossija 24 andmetel on katsetused piiratumas ulatuses kestnud juba kaks nädalat.

Peale interneti Venemaa osa turvalisuse testimise, tegelesid võimud ka mobiilside kasutajate turvalisuse hindamisega ja püüdsid selgeks saada, kas on võimalik kõrvalt jälgida andmete ning sõnumite liikumist.

2019. aasta maikuus Putini poolt alla kirjutatud seadusega kohustati internetiteenuse pakkujaid paigaldama oma tehnikale lisaks seadmed, mis lubavad võimudel internetiliiklust keskselt kontrollida. Muuhulgas saab samade seadmetega piirata liigipääsu keelatud ilmavõrgulehekülgedele.

Jõuludele eelnenud nädalal peetud igaaastases pressikonverentsil kaitses Putin Venemaa internetipoliitikat kinnitades, et “riik ei hakka internetti kinni panema”.

“Vaba ja iseseisev internet on kaks kontseptsiooni, mis ei välista teineteist,” rääkis president.

Venemaa suveräänne internet saab plaanide kohaselt lõplikult valmis 2021. aastal.

Venemaa interneti kontrollimise taotluse ühe osana hakkab 2020.  aasta juulikuus kehtima seadus, mis kohustab mobiiltelefonide tootjaid paigaldama telefonidele Venemaa tarkvara.

Toimetas Karol Kallas