Saksamaa rohelised protsesteerivad Lügeni saarele kavandatava LNG terminali vastu, 7.05.2023 Foto: Scanpix

Euroopa Rahvapartei rahastatava mõttekoja 2022. aastal avaldatud Euroopa Liidu energiaturu ülevaatest selgub, et Venemaa on erinevate ettevõtete kaudu rahastanud rohelisi vabaühendusi ja mõttekodasid vähemalt 86 miljoni euroga.

Peamiselt oli Gazpromi, Lukoili ja erinevates maksuparadiisides asuvate firmade rahastatava rünnaku sihtmärgiks Euroopa kildagaasi ammutamine, vahendab ReMix News

Kildagaasi kaevandamine vähendaks Euroopa Liidu sõltuvust Venemaa energiakandjatest.

Euroopa kildagaasi varud on esialgsete hinnangute kohaselt vähemalt 13–14 triljonit kuupmeetrit, mida on märkimisväärselt enam kui teadaolevates tavalistes gaasimaardlates. (Venemaa maagaasi varud on ca 37 triljonit kuupmeetrit. EL kasutas 2021. aastal ümmarguselt 400 miljardit kuupmeetrit gaasi ja 2022. aasta jaanuarist novembrini tarnisid EL riigid ainuüksi Ameerika Ühendriikidest 50 miljardit kuupmeetrit veeldatud maagaasi.)

Tänu Venemaa rahastatud lobile on kildagaasi kaevandamine tänaseni EL-is vastuoluline teema. Osalt on see tingitud suurest asustustihedusest ja inimesed pelgavad keskkonna saastumist. Elanike hirmud on suuresti tingitud ka roheliste vabaõhenduste ja mõttekodade levitatavast väärteabest.

Euroopa kildagaasi varud Pilt: Világgazdaság

Euroopa Rahvapartei – kuhu Eestist kuulub Isamaa – rahastatava mõttekoja Wilfried Martens Center for European Studies (Wilfried Martensi Euroopa Uuringute Keskus; WMCES) erinevates EL energiaturu uuringutes väidetakse, et Venemaa valitsus on aastate jooksul rahastanud erinevaid EL vabaühendusi ja mõttekodasid vähemalt 82 miljoni euroga, et need veenaksid riikide valitsusi loobuma kildagaasi ammutamise mõttest. 

Venemaa rahastatavad rohelised vabaühendused on olnud edukad, sest näiteks Saksamaal ja Prantsusmaal on isegi kildagaasi ammutamise mõttele kuulutatud moratoorium. Ameerika Ühendriikide mõttekoja Institute for Policy Innovation (Poliitikate Uuendamise Keskus) analüütik Merrill Matthews kirjutas möödunud (2022.) aastal: "Üritades pöörata (EL) riikide avaliku arvamuse ja poliitika fossiilkütuste, eriti kildagaasi ammutamise, vastu, on Venemaa nafta- ja gaasitootjatel vähem konkurentsi, nad võivad küsida kõrgemat hinda, teenida suuremat kasumit ja muuta Euroopa üha sõltuvamaks Venemaa naftast ning maagaasist… . Kampaania õnnestus! Erinevalt Ameerika Ühendriikidest ei ole Euroopa kunagi suuremas mahus kildagaasi ammutanud." 

WMCESi teadur Dimitar Lilkov kirjutab: "Kui Euroopa ei mõtle oma energiavajaduste rahuldamisel uute lahenduste peale, nagu seda on kildagaas, siis seisab selle ees kaks ebameeldivat valikut. Üks on anda alla ja rääkida Gazpromiga läbi energiakandjate tarnete uuesti alustamise osas. … See oleks EL jaoks hävitav geopoliitiline kaotus ja Ukraina inimeste reetmine. Teine lahendus oleks energiatarbimise piiramine, mis tooks terve kontinendi jaoks kaasa sotsiaalsed pinged ja valusa majandusliku võimekuse kaotuse."

Toimetas Karol Kallas