Venemaa Riigiduuma. Foto: Sergei Karpukhin, Reuters/Scanpix

Venemaa riigiduuma kiitis eile esimesel lugemisel peaaegu ühehäälselt heaks eelnõu, mis dekriminaliseerib perevägivalla selle esmakordsel registreerimisel.

Eelnõu poolt hääletas 368 duumasaadikut, samal ajal kui vastu oli vaid üks saadik. Eelnõu kohaselt hakataks perekonnasisestes suhetes vägivalla rakendamist käsitlema kriminaalkuriteo asemel väärteona, kuigi korduva registreerimise korral algatataks siiski kriminaalmenetlus.

Seaduseparanduse üks autoreid Olga Batalina rääkis kolmapäeval riigiduumas eelnõu esimesel lugemisel, et eelnõu puudutab kergemaid juhtumeid, mille tagajärjel tekivad sinikad või kriimustused. Tema sõnul on perevägivald küll probleem, aga sellega võitlemiseks on paremaid viise kui kriminaalmenetlus.

Samuti eelnõu taga seisva duumasaadiku Jelena Mizulina sõnul on seadusemuudatus vajalik, et viia koduse vägivalla õiguslik kvalifikatsioon vastavusse muude kehavigastusi mitte tekitavate kehalise väärkohtlemise kvalifikatsioonidega, mis dekriminaliseeriti Venemaal juba eelmise aasta juulis.

Riigiduumas peetud kõnes ütles Mizulina: “Venemaa traditsioonilises perekonnakultuuris rajanevad vanemate ja laste vahelised suhted vanemate autoriteedil” ning “seadused peaksid seda perekondlikku traditsiooni austama”.

“Praegu kehtiva seaduse kohaselt ähvardab halvasti käituvale lapsele kõrvakiilu andnud vanemat kuni kaheaastane vanglakaristus. Aga kui seda teeb selle sama lapse suhtes naaber, siis lõppeb asi väärteomenetlusega,” selgitas Mizulina.

Eelnõu eestvedajate sõnul pole õige, kui riik sekkub liialt ulatuslikult perekonna autonoomiasse ja sellest lähtuvasse vanemate õigusesse kasvatada oma lapsi, sest kuigi vägivalla kasutamine peresuhetes on halb, pole lahenduseks perekonnasuhete allutamine riiklikule kontrollile, vaid inimeste moraalne kasvamine.

Feministid on seaduseparanduse teravalt hukka mõistnud. Alates teisipäevast on veebilehel Change.org kogutud seadusemuudatuse vastu 174 000 allkirja. Petitsiooni algatanud Alena Popova sõnul on perevägivald Venemaal tõsine probleem ja planeeritav seadusemuudatus üksnes süvendab seda.