Juhtiv eurofiil Guy Verhofstadt esines Brüsselis kõnega Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni liikumise Europe En Marche avakoosolekul, kus sedastas, et "euroskeptikud ei eksi" Euroopa Liidu vigadest kõneledes – mistõttu tuleb kiirkorras kokku klopsida Euroopa Ühendriigid.

"Euroopa Liit tuleb taasasutada, sest – vaadakem tõele näkku: euroskeptikud ei eksi, kui nad Euroopa Liitu kritiseerivad," ütles Verhofstadt.

"Probleemiks on euroskeptikute puhul retseptid, mida nad seejärel pakuvad," vahendab eurofiili Daily Express.

"Kui nad ütlevad, et Euroopa Liit ei tööta üldse või töötab halvasti, on neil õigus.

Kui juhtub selline asi nagu Brexit ja Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust, siis ei saa me öelda, et see on edu.

Me ei saa öelda, et fantastiline on näha riike Euroopa Liidust lahkumas."

Verhofstadt tulistas kriitikanooli europarlamendi suurimate parteide EPP ja S&D pihta, kes pole suutnud "seda Euroopa Liitu" uuesti käima tõmmata," sest "ainus asi, mida nad tahavad, on Euroopa Liidus oma võim säilitada ja seetõttu midagi ei muutugi."

Superriigi visionäär rääkis ka sellest, kuivõrd vildakas ja vigane oli Euroopa Liidu võitlus finantskriisiga.

Ta ütles: "Finantskriisi päevil ei suutnud eurooplased isegi pangandusliitu luua, panku puhastada ja tõelist investeerimisplaani käivitada.

Noh, oli ainult väike 300 miljardi [eurone] investeerimisplaan.

Miks ei saa meie ameeriklaste moodi finantskriisiga võidelda? Sest nemad on Ameerika Ühendriigid ja meie oleme EL, ilma liiduta.

Vaadakem tõele näkku: liitu ei eksisteeri. On [vaid] rahvusriikide konföderatsioon, kes siiamaani tegutsevad ühehäälsuse reegli [järgi] ja kui mõni riik ütleb, et tema pole nõus, siis blokeerub kõik.

Nii oli see Kreeka kriisiga, nii on see immigratsiooni probleemiga, nii on see iga kord – keegi on vastu ja kõik jääb seisma."

Verhofstadt ütles, et EL peab "olema võimeline konkureerima maailmas, mis on täiesti erinev" ning lisas: "Ainult EL saab seda teha ja kui me homme seda ei tee, siis tuleb eelseisvatel kümnenditel katastroof."

Kõnealune kõne oli ühtlasi osaks Macroni partei kampaania avapaugust 2019. aasta Euroopa Parlamendi valimisteks.

Macron on omaenda sõnutsi algatanud "marsi Euroopa eest" ning tahab värvata toetajaid üle kogu kontinendi – isegi euroskeptilisest Ungarist.

Avalehe foto: Scanpix

Mõlgutatakse mõtteid "globaalsete eestlaste" partei loomisest

Macroni mudel: Suurbritannias loodi prantslaste toel partei Brexiti peatamiseks