Poola kuninga Jan III Sobieski monumendi kujutis Kahlenbergis asuval mälestustahvlil, mis vasakäärmuslike vandaalide rünnaku ohvriks langes. Foto: Scanpix

Poola parlamendiliige Dominik Tarczyński kritiseeris teravalt Viini vasakpoolset linnavalitsust, pärast seda kui nad peatasid monumendi püstitamise nende linna päästnud Poola kuningale Jan III Sobieskile, kuna kartsid sellega türklasi solvata, vahendab Breitbart.

Kommenteerides väljaandele Breitbart Viini vasakpoolse linnavalitsuse otsust peatada 1683. aastal Viini linna türklaste poolse piiramise murdnud Poola kuninga Jan III Sobieski mälestuskuju püstitamine türklaste solvamise hirmust, ütles Poola parlamendiliige Dominik Tarczyński, et “see, mida kuningas Sobieski tegi, oli kaitseaktsioon; kui Sobieski ei oleks sekkunud, siis räägiks terve Euroopa hetkel araabia keelt ning kui viinlased soovivad nüüd araabia keeles rääkida, siis võivad nad seda muidugi teha, kuid see ei muuda ajalugu.”

“Seega, Austria, palun ärka üles, kuna ajalugu ei saa muuta,” lisas ta.

Tarczyński, kes on Poola valitsuserakonna Õigus ja Õiglus parlamendiliige, nentis veel, et tema kodumaa ei ole Sobieski pärandit hüljanud: “Meie, poolakad, päästsime 1683. aastal Euroopa ning me päästame selle uuesti 2018. ja 2019. aastal, mil toimuvad Euroopa Parlamendi valimised. Me päästame Euroopa koos Ungari ja teistega.”

Ühtlasi hoiatas Tarczyński austerlasi, et kui nad jätkavad poliitilise korrektsuse teel, “siis te pole enam vabad mehed, te veedate oma elu – ja teie naised ja tütred veedavad kogu oma elu – islami kalifaadis.”

“Kas see on see, mida te soovite,” küsis ta austerlastelt.

“Kui te seda soovite, siis jätkake samas vaimus – Poola ei luba teil ajalugu võltsida. Meie vaprad husaarid peatasid moslemite armee, mis oli Euroopasse tungimas ja seda vallutamas; palun pidage seda meeles ja olge selle eest tänulikud,” lisas ta lõpetuseks.

Poola raadiojaama Polski radio kohaselt on Sobieski kuju juba valmis ning ootab Krakovis Viini transportimist. Selle kuju autor Czesław Dźwigaj Krakovi Kaunite Kunstide Akadeemiast, oli Viini linnavalitsuse otsusest üllatunud, kuna tema sõnul ei olnud selles töös mingeid Türgi vaenulikke motiive ega alatoone.

Hetkel asub Kahlenbergi mäel, kuhu Sobieski juhtis oma väed Viini piiramise murdmiseks, väikene postament, mis oli mõeldud teenima kuninga mälestusmärgi alusena. Sinna ajutiselt püstitatud mälestustahvel langes aga eelmisel aastal vasakäärmuslike vandaalide rünnaku ohvriks, pärast seda kui parempoolne identitaarlaste noorteliikumine seal Viini piiramise lõpetamise aastapäeva puhul tõrvikurongkäiguga mälestusürituse korraldas.

Täna 335 aastat tagasi peatati Viini lahingus kuningas Jan III Sobieski juhtimisel moslemite pealetung Euroopale