Google on pööranud sõnavabadusele selja. Foto: Scanpix

Lisaks USA föderaalvõimudele käivitasid viiskümmend osariiki ja territooriumi uurimise Google'i võimaliku monopolistliku käitumise osas.

Nädal tagasi algatas teine grupp osariike uurimise Facebooki valitseva turupositsiooni osas. Mõlemad uurimised laiendavad lisaks föderaalvõimudele, Kongressile ja Euroopa regulaatoritele järelvalvemenetlusi suurte tehnoloogiaettevõtete suhtes, vahedab Fox News.

Osariikide viimase uurimise keskmes on küsimus, kas Google kuritarvitab oma valitsevat turupositsiooni otsingute, reklaami ja mobiiltelefonide operatsioonisüsteemi valdkondades, takistades sellega innovatsiooni ja teeb kahju tarbijaile. 

Kuigi Google'i konservatiivide vastane kallutatus on kõigile teada ja Vabariiklased on selle pärast Google'i peale kurjad, käesolev uurimine viidatud teemat siiski ei puuduta.

President Trump säutsus möödunud kuul peale kohtumist Google'i tegevjuhi Sundar Pichaiga, et "me jälgime Google'it väga tähelepanelikult!"

Ameerika Ühendriikide presidendi kommentaar ilmus peale Google'i endise töötaja paljastusi, kuidas ettevõte teeb kõik selleks, et Trumpi uuesti ametisse ei valitaks. Google on nimetanud viidatud inimest "rahulolematuks endiseks töötajaks."

Nebraska osariigi vabariiklasest peaprokurör Doug Peterson rääkis Washingtonis uurimist tutvustaval pressikonverentsil, et "viiekümne osariigi peaprokuröri ühine uurimine peaks Google'ile saatma tugeva signaali."

Uurimises ei osale California ja Alabama osariigid. Californias Mounatin View linnas asub Google'i peakontor.

Viimaste nädalate jooksul on suuri tehnoloogiaettevõtteid rünnanud nii demokraadid kui vabariiklased. Mitmed demokraatide presidendikandidaadid, kõige konkreetsemalt Elizabeth Warren on kutsunud väidetava konkurentsi halvendava tegevuse tõttu üles tehnoloogiahiide tükkideks jagama. Ettevõtete osadeks jagamine on kõige karmim karistus, mida nähakse ette Shermani monopolide vastases seaduses.

Seni on tükeldamise karistuse üle elanud näiteks AT&T ja Standard Oil. Tänaste uurimiste võrdluseks võib tuua 2000. aastate alguse kohtuasju Microsofti suhtes, millega ettevõte üritati jagada kaheks; Windowsi operatsioonisüsteemi ja ülejäänud tarkvara tootvateks ettevõteteks.

Google omalt poolt on lubanud teha ametivõimudega igakülgset koostööd.

Google'i emafirma Alphabeti turuväärtus küündib üle 820 miljardi dollari ja kontrollib nii paljusid ilmavõrguteenuseid, et on võimatu tegutseda internetis ilma, et satuks mõne ettevõtte teenuse otsa. Google'i domineeriv positsioon internetis lubab neil koguda andmeid miljonite internetikasutajate kohta ja selle abil reklaame suunata.

Kriitikud osutavad Google'i poolt 2007. aastal omandatud ettevõttele DoubleClick, tänu millele on Google saavutanud internetireklaamide vallas valitseva positsiooni.

Käesoleva aasta märtsikuus määras Euroopa Komisjon Google'ile seoses konkurentsi piiramisega 1,49 miljardi euro suuruse trahvi.

Google on omalt poolt väitnud, et kõik, mida ettevõte teeb, teeb ta kasutajate hüvanguks.

Kuid föderaal- ja osariikide võime teeb järjest murelikumaks asjaolu, et pisematel firmadel on väga raske konkureerida samadel turgudel ja valdkondades, kus tegutseb Google.

"Ühelt poolt võib väita, et Google on saavutanud valitseva turupositsiooni, kuna nende tooted on nii head. Kuid samal ajal on ettevõte loonud keskkonna, kus inimeste kogu internetikogemus käib üle Google'i kodulehe ja ettevõtte teiste teenuste," kirjeldab olukorda Stanfordi Ülikooli Interneti ja Ühiskonna Keskuse privaatsusvaldkonna juht Jen King.

Eksperdid arvavad, et võimude uurimine keskendub kolmele valdkonnale:

Esimeseks on internetireklaam. Google kontrollib 31,1 protsenti 2019. aasta maailma internetireklaamituru digitaalsetest dollaritest. Väiksemad internetireklaami valdkonnas tegutsevad ettevõtted kurdavad, et kuna Google'i positsioon on nii tugev, muutub reegliks kõik, mida ettevõte teeb ja ette ütleb.

Kingi sõnul tunnevad paljud reklaamiandjad muret selle üle, et Google'i käes on hindade kehtestamisel liiga suur võim ja ettevõte eelistab oma teenuseid teistele.

Teine suur valdkond, millele tähelepanu pööratakse, on ettevõtte otsinguplatvorm. Google'i otsimootori kõrval on kõik teised sarnased tooted kääbused ja levinud on tugevad kahtlused, et ettevõte suunab selle kaudu inimesi oma teiste teenuste juurde. Euroopa konkurentsiamet on leidnud, et ettevõte tõstab esile oma ostukeskkonda ja selle eest seda trahvinud. Google on trahviotsuse edasi kaevanud.

Kolmandaks valdkonnaks on ettevõtte loodud maailma populaarseim mobiilioperatsioonisüsteem Android. Google sunnib seda kasutavaid mobiilitootjaid paigaldama telefonidesse ka muud Google'i tarkvara. Euroopas on Google siiski olnud sunnitud laskma Androidile ligi rohkem otsingu- ja sirvikurakendusi.

Möödnud juulikuu lõpus algatas justiitsministeerium suurte internetiettevõtete suhtes laiaulatusliku uurimise eesmärgiga selgitada välja, kas need kuidagi kahjustavad konkurentsi, takistavad innovatsiooni või on muul viisil tarbijatele kahju teinud.

Eraldi uurimised on Google suhtes alustanud Föderaalne kaubanduskomisjon (Federal Trade Commission; FTC) ja Kongressi õiguskomisjoni kartellide vastase võitluse alamkomisjon.

Karol Kallas