Londoni kunstigalerii Tate töötaja poseerimas Marxi, Engelsi, Lenini ja Stalini piltidega eksponaadi kõrval läinud aasta 7. novembril. Foto: Scanpix

Ungari peaminister Viktor Orbán hoiatas viitega Euroopa Liidu reaktsioonile establishment’i-vastaste erakondade edu vastu, et “Marxi, Lenini ja ümberõppelaagrite vaim” elab Brüsselis edasi.

Nõukogude okupatsiooni mälestusmärgi avamisel kõnelenud Orbán meenutas kuulajaile gulagi ning noomis neid Lääne-Euroopas, kes “ülistasid kommunismi isegi pärast seda, kui miljonid punaste diktatuuride kanna all hukkunud olid.”

Ta väljendas sügavat kahetsust, et “tänaseni näeb Euroopa vasakleer kommunismi ja selle kuritegusid veidralt häguses valguses.”

“Mitmete Euroopa poliitikute mõtteis seisavad kommunistlike liidrite ausambad ikka veel [oma alustel püsti],” läkitas Orbán vaevu varjatud kriitikanoole Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri pihta selle eest, et too avas äsja Saksamaal Karl Marxi kuju – Hiina kompartei kingituse.

Orbán nentis, et “aeg-ajalt tõstab Euroopas taas pead Marxi, Lenini ja ümberõppelaagrite vaim.”

Kuid neile “ei tohi loovutada sentimeetritki Ungari suveräänsusest. Sest me teame väga hästi, et kui anda neile sentimeeter, võtavad nad kilomeetri.”

EUSSR: EL-i promoplakatil kujutatakse sirbi ja vasaraga tipnevat multi-kulti viisnurka