Foto. Bigstockphoto

Vaktsiinitootja Pfizeri heaks koroonavaktsiini kliinilisi katseid korraldanud ettevõte Ventavia rikkus massiliselt säärastele katsetele kehtestatud rangeid reegleid, paljastab uuriva ajakirjaniku Paul Thackeriga ühendust võtnud Ventavia töötaja, kes vallandati samal päeval, kui ta probleemidest USA järelvalveorganisatsioonile FDA teada andis.

Terviseuudistele spetsialiseerunud väljaandes The BMJ avaldatud paljastuste kohaselt viidi mullu septembris Texases vaktsiinikatseid Ventavia poolt läbi reegleid rikkudes. Nii kirjeldab toimunut Ventavias vaid kaks nädalat töötada jõudnud regionaaldirektor Brook Jackson, kel on sektoris 15-aastane töökogemus.

Ventavia oli kliinilisse katsesse kaasanud üle 1000 inimese kolmes eri piirkonnas. Probleeme oli aga rohkesti. Näiteks ei võetud piisavalt kiiresti ühendust katses osalejatega, kel olid vaktsiini tagajärjel tekkinud tõsised kõrvalmõjud. Samuti ei säilitatud vaktsiine õigel temperatuuril; protokollidest kõrvalekaldumisi ei raporteeritud; vaktsiinisüsti saanud katses osalejaid ei jälgitud vahetult pärast süsti nõuetekohaselt, jne.

Jackson jäädvustas paljud rikkumised ka fotodele, mida ta oma nutitelefoniga tegi. Näiteks oli Ventavia jätnud laokile vaktsiinide pakendid, kuhu olid peale kirjutatud neid saanud patsientide idenfitseerimisnumbrid. Seeläbi aga rikuti olulist kliiniliste katsete reeglit – patsientide identiteet peab olema varjatud. Sarnaseid rikkumisi toimus korduvalt ja laiaulatuslikult.

Samuti selgub Jacksoni poolt lekitatud dokumentidest, et vähemalt kolm katses osalenud töötajat tegelesid andmete võltsimisega, millest oli teadlik ka Ventavia juhtkond, kes pidas vajalikuks neid "verbaalselt nõustada".

Veel üks anonüümsust palunud endine Ventavia töötaja rääkis BMJle, et firmas kardeti paaniliselt regulaatori FDA auditit, kuid tegelikkuses oli hirm asjatu – FDA auditid jäävad tavaliselt dokumentatsiooni kontrolli tasemele, paljastamata sisulisi probleeme katsete läbiviimises.

Märkimisväärne on ka see, et hoolimata Jacksoni kaebusest ei algatanud FDA teadaolevalt Ventavia suhtes mingit uurimist. Tänavu augustis avalikustas FDA, et viis inspektsioonid läbi üheksas katsepiirkonnas 153st, kus Pfizeri vaktsiini testiti – Ventavia poolt hallatud piirkonnad nende hulka aga ei kuulunud.

Mitmed Ventavia anonüümsust palunud ekstöötajad on Jacksoni versiooni kinnitanud. Üks neist ütles, et Ventavia tööprotsessid olid "kaootilised" ning täiesti erinevad sellest, mida ta oli kogenud pea 50 erineval varasemal katsel, mida ta oma karjääri jooksul oli aidanud läbi viia. Tema sõnul polnud Ventavial piisavalt töötajaid, et katset nõuetekohaselt läbi viia.

Toimetas Jaanus Vogelberg