Hiina droon WZ-8 Foto: Scanpix

Globaalsete pingete taustal ja soovides jätkata mõjuvõimu saavutamist Taiwani üle tõstab Hiina kaitsekulutused 7,2 protsendini SKP-st.

Hiina soovib tõsta sel aastal kaitsekulutused 7,2 protsendini SKP-st, vahendab Spiegel. Kaitsekulutusi tõsteti juba eelmisel aastal. Kulutuste tõstmise üks põhjuseid on mõju kehtestamine Lõuna-Hiina merel ja Taiwani taasühendamine Hiinaga, seda vajadusel ka sõjaliste meetmete abil. Kuigi eksperdid on seisukohal, et praegu Hiina-Taiwani sõja puhkemise ohtu pole, on näha Hiina valmistumist selleks. 

Hiinal on kahe miljoni aktiivse sõduriga maailma suurim armee. Kaitsekulutuste osakaal eelarves on aasta-aastalt suurenenud. Eelarves märgitud kaitsekulutused pole ekspertide hinnangul siiski kogu kaitsekulu. Paljud kaitsekulutused on peidetud teiste eelarveridade alla, mistõttu võib olla kindel, et tegelikud Hiina kaitsekulutused on ametlikult näidatust palju suuremad. 

Majanduskasvu eesmärgiks on Hiina seadnud 5 protsenti. „Selle aasta eesmärki ei ole lihtne saavutada," sõnas Hiina peaminister Li Qiang Rahvakongressi saadikutele. Eesmärgile jõudmiseks on vaja „kõvasti tööd teha" ja kõik oma pingutused mobiliseerida. 

Li sõnul peab Hiina jätkama oma majanduse muutmisega. „Ma peame põhimõtetest kinni hoidma, tegema edusamme ja samal ajal hoidma stabiilsust. Ja stabiilsuseks on vaja omakorda edusamme ja uue loomist, enne kui me vanast loobume," ütles Li. 

Toimetas René Allik