Varro Vooglaid 2022. aasta oktoobris Tallinnas, Harju mäel. Foto: Markus Järvi

Riigikogu liige Varro Vooglaid (EKRE fraktsioon) soovitas sotsiaalmeedias inimestel võimaluse korral siit riigist koos oma perekonnaga lahkuda enne, kui meie psühhopaatlik ja reeturlik valitsus meile sõja Venemaaga kaela tõmbab.

Avaldame Vooglaiu postituse täismahus:

Kui juba peaminister spekuleerib avalikult sellega, kas Eesti Vabariik võiks saata oma kaitseväelased Ukrainasse ja viia seeläbi Eesti vahetusse sõtta Venemaaga, siis minul on kõigile, kes omavad selleks piisavaid varalisi võimalusi, sõbralik soovitus: pakkige elu siin maalapil kokku ja kolige oma perekonnad siit minema, enne kui hilja.

Ja ärgu nüüd tulgu keegi mulle rääkima mingit loosunglikku juttu patriotismist ja kaitsetahtest. Ei, selles ei ole midagi ebapatriootlikku, kui inimesed ei soovi ohverdada iseenda ja oma perekonna elu globalistide plaanide väljamängimiseks vallandatud sõjas, millega Eestil ei ole mingit pistmist.

Kui valitsuses on psühhopaadid, kes vastupidiselt oma ametivandele ei seisa oma rahva eksistentsiaalsete huvide kaitsel, vaid hoopis reedavad need, tõmmates meile sõja kaela, siis on üksnes õiglane ja mõistlik, kui inimesed lahkuvad Eestist – seda enam, et ilmselgelt lahkuvad tõetunni kätte jõudes ka need poliitikud, kes on ise meile selle häda kaela tõmmanud.

Ruuben Kaalep: mulle on elementaarne, et Eesti patrioot jääb kõigest olenemata Eestisse

Vooglaiu postituse alla kirjutas oma kommentaari ka endine riigikogu liige Ruuben Kaalep (EKRE), milles ta väljendas mõistetamatust tema seisukoha osas:

"Varro, mulle endise Riigikogu liikmena, kes on andnud vande Eestile, on täiesti mõistetamatu, kuidas Eestisse jäämine saab kellegi jaoks olla tingimuslik. Sina oled ju Riigikogu liige ja minu teada täiesti truu Eesti põhiseadusele ning olen nõnda Sind ka austanud. Mulle on elementaarne, et Eesti patrioot jääb Eestisse olenemata sellest, kas on hea või halb valitsus, kas on rahu või sõda, kas kaasmaalased (eestlase jaoks sisuliselt perekonnaliikmed) mõistavad Sind või mitte. Tingimuslik armastus ei ole armastus. Mul on väga raske seda positsiooni mõista. Palun seleta."

Vooglaid: mulle on raskelt eemaletõukav arusaam, nagu peaksime end Ukraina nimel sõjas ohverdama

Oma vastuses Kaalepile selgitas Vooglaid, et ei kavatse siiski ise riigikogu liikmena Eestist lahkuda, kuid samas kavatseks ta aga oma perekonna sõja jalust minema viia ning soovitaks seda teha ka teistel. Tema hinnangul ei peaks patriotism meid kohustama minema sõtta Ukrainas ning ennast ja oma lähedasi selle käigus ohvriks tooma:

"Ma pole kusagil öelnud, et kavatsen Eestist lahkuda. Vähemalt seni, kuni olen riigikogu liige, ei plaani ma seda teha. Küll aga mõtlen tõsiselt oma perekonna sõja jalust minema viimisele ja soovitan sama kõigile teistele, kes ei taha sööta oma armastatuid mõttetule sõjamasinale, tuua neid ohvriks ilma igasuguse mõistuspärase põhjuseta meile kaela tõmmatavale sõjale. Armastusest tulenevad kohustused on inimesel alati ennekõike oma perekonna, lähedaste suhtes, mitte rahva või riigi kui abstraktsiooni suhtes. Patriotismi taandamine nürimeelsele hoiakule, mille kohaselt tuleb nö riigikaitse loosungi all olla valmis ohverdama nii iseenda kui ka oma lähedaste elu täiesti sõltumata sellest, milliseks see riik ise on moondunud või millisest sõjast käib jutt, on mulle kindlasti vastuvõetamatu. Ju on inimesi, kes arvavad, et patriotism peaks meid kohustama minema sõtta ka Ukrainas, et ohverdada end oma nö sõprade eest. Mulle, nagu öeldud, on selline sügavalt nürimeelne arusaam mitte ainult võõras, vaid raskelt eemaletõukav."

Toimetas Martin Vaher