Mart Võrklaev Foto: valitsus.ee

Jaanuarist avanes võimalus teha teise pensionisambasse suuremaid makseid. Brutopalgast võib edaspidi sambasse suunata 2 asemel ka 4 või 6 protsenti. "Mina soovitan koguda kõigisse kolme sambasse, kuid kaaluda ka täiendavaid makseid teise sambasse," märgib rahandusminister Mart Võrklaev.

„Teine sammas on oluline komponent meie kolme sambaga pensionisüsteemis. Igal sambal on oluline roll selleks, et pension oleks äraelamiseks piisavalt suur. Motiveerimaks inimesi pensioniks rohkem koguma, võimaldab riik 2025. aastast suunata teise sambasse suuremaid makseid," keelitab rahandusminister.

"Mina soovitan koguda kõigisse kolme sambasse, kuid kaaluda ka täiendavaid makseid teise sambasse, sest suuremad maksed tähendavad ka suuremat pensioni, eriti kui neid teha pika aja jooksul," ütles Võrklaev.

Rahandusministeerium selgitas, et teise samba maksemäära tõstmine on vabatahtlik. Kui palju seeläbi pension täpsemalt kasvab, sõltub aga mitmest eri komponendist: peamiselt inimese palgast ja selle kasvust, kõrgemas määras maksete tegemise perioodi pikkusest ja teise samba tootlusest.

Oma mõju avaldab ka raha väljavõtmise viis pensionieas ehk kas raha väljavõtmisel tuleb tasuda ka 10 protsenti tulumaksu või võimaldab tehtud valik pensioniraha välja võtta tulumaksuvabalt.

Uus maksemäär rakendub 2025. aastast. 

Toimetas Markus Järvi