Vatikan, Püha Peetruse väljak, 8. detsember 2015. Foto: Tony Gentile, Reuters/Scanpix

Euroopa on lähenemas oma lõpule, aga mitte sklerootilise majanduse, stagneeruva demograafia või mittetoimiva superriigi tõttu, samuti mitte massilise sisserände tõttu, vaid kuna ta on muutunud moraalselt ebakompetentseks, kirjutab Wall Street Journali kolumnist Bret Stephens.

“Mis on Euroopa?” küsib Stephens ja vastab: “See on Kreeka ja mitte Pärsia; Rooma ja mitte Kartaago; kristlus ja mitte kalifaat. Need erinevused on fundamentaalsed. Euroopa kui tsivilisatsiooni erinevuse rõhutamine ei võrdu väitega, et ta on parem või halvem. See tähendab lihtsalt, et need oleme meie ja need olete teie. Samuti ei tähenda see, et Euroopa kui tsivilisatsioon peaks olema suletud. Ta lihtsalt peab olema tsivilisatsioon, mis ei lahustu kokkupuutest võõrastega, kelle ta enda keskele võtab.”

Bret Stephens loetleb asju, millesse eurooplased enam ei usu: judaism ja kristlus; liberalism ja valgustus; sõjaline uhkus ja suutlikkus; kapitalism ja rikkus. Veel vähem usuvad nad, et nende asjade eest oleks vaja võidelda või ohvreid tuua või maksta või isegi väidelda.

Kolumnist esitab küsimuse, kui kaua peavad kümnete miljonite moslemitest immigrantide sissevoolu all vastu Euroopa liberaalsed poliitilised traditsioonid ning religioosne ja kultuuriline pärand. Mitte kaua, usub Stephens.

Autor tuletab meelde ka paavst Benedictus XVI sõnu: “On kiiduväärt, et lääs üritab olla rohkem avatud ning mõista paremini väljaspool olijate väärtusi, kuid ta on kaotanud võime armastada ennast. Omaenda ajaloos näeb ta vaid seda, mis on põlastusväärne ja destruktiivne; ta ei ole enam võimeline tunnetama, mis on suur ja puhas. Mida Euroopa vajab, on uus eneseaktsepteerimine; enese aktsepteerimine, mis on kriitiline ja alandlik – kui ta tõesti tahab ellu jääda.”

Loe lähemalt siit.

Postimehe vahendusel Meie Kirik/Objektiiv