Londoni Regent Street, 26. juuni, 2022. Foto: Scanpix

Maailma Terviseorganisatsiooni Euroopa piirkonna juht Hans Henri P Kluge üllitas 26. juulil "karmi" avalduse, milles teatas, et vaktsiinid pole ahvirõugete vastu "hõbekuul" ja meestega seksivad mehed võiksid vähem seksida.

Kluge sõnul on WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus kuulutanud ahvirõuged kõigis organisatsiooni liikmesriikides rahvusvahelist muret valmistavaks rahvatervise hädaolukorraks (Public Health Emergency of International Concern; PHEIC) ja selle pärast peab ahvirõugete, kuigi "selle viiruse kohta on veel palju õppida", suhtes kiiresti midagi ette võtma.  

WHO eurodirektor tõdeb, et ahvirõugete levik sai käesoleval juhul alguse Euroopast ja tänaseks on viirus levinud 53 Euroopa ja Kesk-Aasia riiki. Pea kõik juhtumid on avastatud meestel, kes seksivad teiste meestega, "viiruspuhangu tõkestamise meetmed peavad selle tõttu samuti pärinema Euroopa piirkonnast" ja mitte mingil juhul ei tohi ahvirõugete käes kannatavaid kogukondi halvas mõttes märgistada ega diskrimineerida ning probleem tuleb lahendada nendega "lähedases partnerluses".

Kluge sõnul on ahvirõuged "ennast piirav (self-limiting) ja elule ohtu mitte kujutav haigus". Haigus on seni tavaliselt levinud Aafrikas, kus käesoleval aastal on selle tõttu hinge heitnud viis inimest. 

WHO Euroopa piirkonnas on ahvirõuged kiiresti jõudnud 37 riiki ja haigus levib tänaseks kohalikul tasandil. 13. maist kuni 22. juulini on registreeritud 12 000 võimalikku või kinnitatud ahvirõugete juhtu, mis levivad peamiselt meeste seas, kes seksivad meestega. Neist 12 000 juhust on vajanud haiglaravi kaheksa protsenti nakatunutest. Ühtegi surmajuhtu pole registreeritud.

Kluge tõdeb lisaks, et haigus on hakanud levima "mehed, kes seksivad meestega seksuaalsetest- ja sotsiaalsetest võrgustikest" väljapoole ning seda on järjest enam avastatud ka selliste meestega koos elavatel naistel ja lastel.

Piirkonnajuhi sõnul tuleb keskenduda ahvirõugete kõige domineerivamale levikuviisile ja kõige rohkem haiguse poolt puudutatud inimgrupile, mis on meeste seks meestega ning meestega seksivad mehed.

Suurem osa soovitustest on tavalised haiguspuhangute vastu kasutatavad meetmed, nagu inimeste teavitamine, testimine, vaktsineerimine ja enese ühiskonnast eemal hoidmine. Kõige selle juures korrutatakse, et "kedagi ei tohi ahvirõugete pärast halvustada ega hukka mõista". 

Ühe lahendusena pakutakse välja: "Kaaluge käesoleval hetkel oma seksipartnerite hulga vähendamist. See võib olla karm sõnum, kuid ettevaatlik olemine kaitseb teid ja teie kogukonda." 

Samuti tõdetakse, et "vaktsiinid ei ole hõbekuul" ja palutakse meestel, kes seksivad meestega, "olla ettevaatlik".

Riikidel, kus ahvirõugeid veel avastatud ei ole, soovitab WHO: "Tehke siiras meeles koostööd riskigruppide, -kogukondade ja nende juhtidega – sealhulgas kogukonnaürituste ja uhkuse festivalide korraldajatega – selleks, et levitada olulisi sõnumeid, kuidas piirata haiguse ülekandumist ning julgustada inimesi kasutama terviseteenuseid."

Toimetas Karol Kallas