Yanis Varoufakis Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Majandusteadlane Yanis Varoufakis leiab, et Euroopaga pole enam midagi peale hakata, Euroopal pole peale Merkelit eestkõnelejat ja kui see peaks olema Kaja Kallas, siis sellised arengud ajavad talle tänases olukorras hirmu nahka.

Varoufakis andis intervjuu Ühendkuningriigi meediakanalile Novara Media, milles oli teemaks Varoufakise raamat "Tehnofeodalism: mis tappis kapitalismi". Intervjuu lõpus mainiti paari "hea sõnaga" ka Eesti poliitikut Kaja Kallast.

Varoufakise intervjueerijaks oli Novara Media üks asutaja, vasakaktivist ja ajakirjanik Aaron Bastani

(Algab intervjuu väljavõte, videos 47:57)

Bastani:

Võttes arvesse, et tehnofeodalism on koondnud läänepoolkerale ja Ida-Aasiasse, kas see siis tähendab, et Euroopaga on lõpp?

Varoufakis:

Jah! Euroopaga on kõik. Ma vestlesin mõned kuud tagasi Mehhiko presidendi Andrés Manueliga [López Obrador] ja teemaks tuli sama küsimus. Ta rääkis: Yanis, sa tead, et mehhiklasena olen ma kultuuriliselt, vaimselt ja poliitiliselt lähemal Euroopale kui Ameerika Ühendriikidele. Aga Euroopal pole meie jaoks enam mingisugust tähtsust. Meie jaoks on tähtsad Hiina [Rahvavabariik], BRICS ja meie suur põhjapoolne naaber. 

Ma näen seda igal pool, kuhu ma lähen. See kõik kõlab väga loogiliselt. 

Vaata, Aaron, kujutame lihtsalt korraks ette ja seda suure lootusega, et Ukraina rahukõnelused algavad homme kuskil suure laua taga ÜRO-s, Genfis või kus iganes. Me kõik teame, kes esindab Ukrainat. See on [Volodõmõr] Zelenskõi. Venemaad esindab [Vladimir] Putin. Ameerikat [Ühendriike] Joe] Biden. Hiinat [RV-d] Xi [Jinping]. Indiat [Narendra] Modi.

Aga kes esindab Euroopat?

Te küsige endalt lihtsalt see küsimus ja siis äkki te saate aru, kui tähtsusetu on Euroopa [Liit]. 

Kunagi oli see [Angela] Merkel. Merkelil oli poliitiline kaal ja mõju. Seda pole [Olaf] Scholzil, seda pole [Emmanuel] Macronil.

Miks?

Seda mitte ainult põhjusel, et nad on Merkeliga võrreldes könnid, vaid olukorra tõttu, et mida iganes nad ütlevad, selle võivad Poola, Leedu, Eesti, Soome ja Rootsi valitsused vetostada. Need riigid peavad neid Putini sabarakkudeks. Mõlemat, Scholzi ja Macroni.

Ma ei mõista siin mitte kellegi üle kohut, vaid ainult kirjeldan olukorda, kuidas kahte riiki, mis hakkavad maksma Ukraina taastamise eest, ei lubata esindada neil läbirääkimistel Euroopa Liitu.

Seega kes see inimene võiks olla? [Ursula] von der Leyen? Tema on seal [EL Komisjoni juht] ainult sellepärast, et ta ei saanud Merkeli valitsuses oma ministritööga hakkama ja Merkel tahtis temast lahti saada. Leyen saadeti Brüsselisse, kuna "Brüsselis ei kuule sind keegi kisendamas". Mäletate seda lauset [teleseriaalist] "Borgenist"?

Euroopa [Liit] on säherduses poliitilise halvatuse seisundis, kuna see peegeldab tõika, et meil ei ole pilvekapitali [globaalse ulatusega tehnoloogiaettevõtteid, nagu Google ja Amazon].

Bastani:

Samamoodi võib siia lisada, et Euroopa rahvastikupüramiid on puhas õudus. Hiinas [RV] pole ka midagi hästi, aga Euroopas on see jube – kui loomulikult ei arvata sinna sisse Kesk- ja Ida-Euroopat. Lisaks energiaallikad [mida ei kasutata]. Pilvekapital [mida ei ole]. Geograafiline asukoht.

Varoufakis:

Ainult pilvekapital on tähtis. Kõige muuga saaks Euroopa hakkama, kui ei peaks konkureerima Google'iga, võistlema Uberi, Facebooki, Apple'i ja Amazoniga.

Iga Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa või Briti tootja peab kasutama nende "pilvi", et müüa oma asju ja seda isegi Euroopas.

Kas te teadsite, et Amazoni käive on Euroopas igal aastal rohkem kui 42 miljardit [eurot; 2021. aastal oli see 51BN€] ja see ei maksa selle pealt sentigi makse?

See on nii ja see tähendab, et sinuga [Euroopaga] on lõpp. 

Bastani:

Huvitav on samuti jälgida, kuidas Euroopa eest on hakanud hiljuti sõna võtma ja see võib kõlada natuke "Väikese Inglismaa" moodi, see ei tähenda midagi, see on ainult tähelepanek, et kahe viimase aasta kõneisikute tüüp kogu Euroopa ja terve Ukraina eest ning Venemaaga vastasseisu teemal on olnud poliitikud väiksematest riikidest. See daam Kaja Kallas, ma arvan, et ta on Eestist, jah on küll, räägib kogu Euroopa eest ja siis sa mõtled, et Euroopa on omadega täiesti läbi … [intervjueerija kasutab mahlakamaid väljendeid] kui selle eest peavad sõna võtma Sanna Marin või Kallas. Tegelikult nad ei saa rääkida sakslaste, prantslaste, itaallaste, brittide ja hispaanlaste eest suure poliitika valikute tegemise teemadel, sest kui "luud hakkab pühkima", siis need rahvad ütlevad, et tõmmake uttu, me ei tea, kes te olete, me pole teid kunagi näinud. Kuid meedia jutupunktides neid sedasi näidatakse. Ta [Kallas] on nii julge, temast võib saada NATO peasekretär või misiganes …

Varoufakis:

Näete, EL-i enam ei ole ja järele on jäänud NATO. [Jens] Stoltenberg, kelle nime me enne Ukraina sõda isegi ei teadnud ja äkki tema juhib kogu Euroopat. 

Ja Kallas… Ma kinnitan, et mul pole midagi selle vastu kui naine, noor naine väikesest riigist, esindab mind kui eurooplast.

Kuid ma tahaksin temalt küsida, mis on lõppmäng?

Kui määratleda võitu Ukraina sõjas, mis oleks vastavuses tema [Kallase] räägitu ja soovidega, siis ainsaks lahenduseks on Moskva vallutamine, sest ta räägib kogu aeg Putini tirimisest rahvusvahelise kohtu ette.

Mul ei ole midagi selle vastu, kui need tõprad veetakse rahvusvahelise kohtu ette, sealhulgas ka Tony Blair, ja loomulikult see meeldiks mulle. 

Aga kuidas on võimalik Putini tirimine rahvusvahelise kohtu ette? Selleks tuleb vallutada Moskva. Muud võimalust ei ole. Võib ka korraldada riigipöörde ja kui see juhtub ning kuna Putin on kõik progressistid ära tapnud, siis ükskõik kes võtab üle Putini koha, on palju hullem kui Putin.

Seega palun, preili Kallas, öelge mulle, mis on teie lõppmäng?

Tema vastus ajab mulle hirmu nahka ja see on põhjus, miks mul on temaga probleeme.

Toimetas Karol Kallas