Joe Biden. Foto: Scanpix

Videoplatvorm YouTube teatas, et võtab tänasest alates maha kõik Ameerika Ühendriikide „ajalooliste presidendivalimiste“ tulemust kahtluse alla seadvad videod, kus räägitakse valimiste ulatuslikust võltsimisest või vigadest häälte kokkulugemisel. YouTube soovib enda sõnul tagada inimestele ligipääsu usaldusväärsele informatsioonile ning samas tõkestada kahjuliku ja eksitava info levikut.

„Septembrist saadik oleme kustutanud üle 8000 kanali ja tuhandeid kahjulikke ja eksitavaid valimistega seotud videoid, mis rikuvad meie praeguseid eeskirju. Rohkem kui 77 protsendi eemaldatud videotest võeti maha enne, kui need jõudsid saja vaatamiseni,“ teatas platvorm.

„Meie eeskirjad keelavad vaatajate eksitamise selles osas, kus ja kuidas hääletada. Me ei luba samuti [postitada] sisu, milles väidetakse, et ulatuslik võltsimine või vead muutsid USA ajaloolise presidendivalimise tulemust.“

Mõningatel juhtudel lubatakse siiski ka valimistulemust või -protseduure vaidlustava materjali avaldamist, kuni valimisametnikud veel lõplikke tulemusi kokku võtavad.

Siiski teatab YouTube, et kuna nüüdseks on piisav arv osariike valimiste tulemused kinnitanud, eemaldatakse edaspidi kõik videod, mis eksitavad inimesi väidetega, et 2020. aasta presidendivalimiste tulemust muutsid ulatuslik pettus ja vead või et üks kandidaat võitis seetõttu, et hääled loeti valesti kokku.

„Näiteks eemaldame videod, mis väidavad, et presidendikandidaat võitis valimised tarkvarast tingitud ulatuslike tõrgete tõttu või vigade tõttu häälte kokkulugemisel. Alustame eeskirjade jõustamist täna ja jätkame tõusvas joones järgnevatel nädalatel,“ lubab YouTube.

Samas ei ole kohtuvaidlused 3. novembril toimunud presidendivalimiste läbiviimise üle kaugeltki lõppenud. Näiteks alles möödunud esmaspäeval pöördus Texase osariik otse USA ülemkohtu poole ja esitas hagi Georgia, Michigani, Pennsylvania ja Wisconsini osariikide vastu, süüdistades neid põhiseadusega vastuolus olevate valimisprotseduuride kasutamises.

Toimetas Veiko Vihuri