Abdul Turay. Foto: Ave Maria Mõistlik

Ajakirjaniku ja poliitikuna tegutsenud Keskerakonna liige Abdul Turay leiab Facebookis avaldatud emotsionaalses postituses, et Eesti progressiivid ei peaks 20. juuniks planeeritud "Black Lives Matter" ehk "Mustanahaliste elud loevad" protestiüritusel osalema.

Turay sõnul pole vaja, et progressiivid Eesti mustanahaliste nimel sõna võtaks, ning soovitab viimastel tegeleda pigem kohalike probleemide lahendamisega. Objektiiv kirjutas täna, et Vabaduse väljakule planeeritud üritusele on end osalema märkinud kordades rohkem inimesi, kui lubatud piirarv 100 inimest.

Objektiiv avaldab Turay postituse tõlgituna:

See, mis juhtus (USAs politseiniku poolt tapetud mustanahalise mehe – toim.) George Floydiga, oli õudusttekitav ja seda oli võimatu vaadata. See torkas teravalt, kuna mind on politsei ahistanud pea igal pool – ka riikides, kus inimesed on mustanahalised. Olen ju ikkagi võõramaalane!

Eesti politsei ja piirivalve on mind ahistanud nii palju, et ei jõua neid juhtumeid kokku lugedagi. Mind kisti alasti ja visati akendeta ruumi. See pole saladus, vaid avalik info. Olen seda maininud ka oma raamatus "Väike valge riik".

Kuigi need kogemused olid ebameeldivad, polnud need eluohtlikud. Olen 100 protsenti kindel, et Eesti politsei ja piirivalve ei teeks mustale mehele kunagi seda, mida (tapjast politseinik – toim.) Derek Chauvin tegi George Floydile. Eesti politsei ja piirivalve pole vägivaldsed või kontrolli alt väljas – nad on lihtsalt vahel halvasti treenitud ja alamakstud.

SEE ON AMEERIKA PROBLEEM ja see pole mitte rassismi, vaid võimust hullunud, püstolikangelastest, kiusajatest politseinike probleem.

"Black Lives Matter" protesti ei peaks Tallinnas toimuma. Meile (st Eesti mustanahalistele – toim.) pole vaja seda, et progressiivsed valged, kes pole kunagi pidanud politseiga kokku puutuma ning ei ela Ameerikas või mõnes teises suure mustanahaliste kogukonnaga riigis, hakkaksid meie nimel rääkima.

Me pole teie ahvid!!! Eestil on oma probleemid. Tegelege nendega.

Lahkus Eesti poliitikast

2013. aastal kandideeris Abdul Turay Eesti Päevalehe andmetel Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) nimekirjas Tallinna linnavolikogusse ja osutus 516 häälega valituks. 2016. aastal lahkus ta linnavolikogu SDE fraktsioonist ja asus peagi tööle Tallinna arengu- ja koolituskeskuses (TAKK). Peagi astus Turay ka Keskerakonda ja kandideeris selle nimekirjas 2017. aasta kohalikel valimistel, kuid valituks ei osutunud.

Mullu novembris kirjutas Õhtuleht, et Turay oli sisenenud Ühendkuningriigi poliitikasse, kandideerides Brexiti partei ridades. Turay kritiseeris toona arusaama, justkui oleks Brexit olemuselt rassistlik.

Turay kuulub Äriregistri andmetel endiselt Keskerakonda.

Toimetas Jaanus Vogelberg