Vägivallaennetajate autasustamine. Foto: justiitsministeerium

Eile ise Mikk Pärnitsa kätt surunud ja talle vägivallaennetaja auhinna üle andnud justiitsminister Raivo Aeg väidab nüüd Facebooki tehtud postituses, et kõigi kaheksa auhinna andmine oli õigusvastane ja tühine, kuna selleks oleks vaja olnud tema enda allkirja. Aegi väitel ei teadnud ta auhinda üle andes sellest faktist. Lisaks mõistis Aeg nüüd hukka ka Pärnitsa perekonnavastased vaated ning avaldas kahetsust selle üle, et Pärnits üldse auhinna laureaatide hulka valiti. Samas ei välistanud minister Objektiivile, et korrektse vormistuse korral Pärnitsale siiski auhinna nö "uuesti" annab.

"Pean vajalikuks selguse huvides lisada, et Mikk Pärnitsale on vägivallaennetuse auhind antud statuuti rikkudes. Auhinna statuut näeb ette, et komisjon esitab auhinnasaajad ministrile kinnitamiseks, aga seda ei ole tehtud. Ma ei ole allkirjastanud käskkirja Mikk Pärnitsale vägivallaennetuse auhinna andmiseks ja seetõttu on ka otsus talle auhinna andmise kohta tühine. Justiitsminister pole kunagi sellist otsust teinud," kirjutas Aeg.

Tema sõnul komisjon lihtsalt rikkus auhinna statuuti ja otsustas Pärnitsale auhinna anda ilma ministri käskkirjata. "Kahjuks ei olnud ma auhindu üle andes teadlik, et statuuti on rikutud ja avastasin selle rikkumise alles tagantjärgi. Mõistan sellise õigusvastase tegevuse loomulikult hukka, nõuan komisjoni tööd juhtivatelt ametnikelt selgitust ja võtan tarvitusele abinõud, et selline olukord enam ei korduks," sõnas Aeg.

Minister selgitas Objektiivile, et sisuliselt on õigustühised kõik kaheksa välja antud auhinda. Mis nüüd edasi saab, Aeg täpselt öelda ei osanud. Samas vihjas ta, et komisjon võib vajaliku käskkirja uuesti tema lauale allkirjastamiseks saata.

Kas minister oleks aga nõus Pärnitsale nö uuesti auhinda andma, arvestades viimase väljaütlemisi? "Ma ei oska öelda, peame arutama," põikles Aeg konkreetsest vastusest kõrvale. Tema sõnul olid Pärnitsa poolt auhinnatseremoonial tehtud väljaütlemised traditsioonilise perekonna pihta täiesti vastuvõetamatud.

Aegi sõnul oli auhinnakomisjon "laiapõhjaline", kaasates mh ka kaks justiitsministeeriumi töötajat. Hetkel puhkusel viibiv minister ei osanud selgitada, kuidas säärane olukord sai tekkida. "Eks tuleb uurida ja küsida," sõnas ta.

Facebookis mõistis Aeg hukka ka Pärnitsa poolt peetud kõne. Tema sõnul oli täiesti vastuvõetamatu sõnavõtt, kus Pärnits väitis, et traditsiooniline perekond on vägivallapesa ja lapsele kõige ohtlikum koht.

"Sellised räiged sildid ja süüdistused on täiesti vastuvõetamatud ja lubamatud.Peaaegu kõik meist on kasvanud peres, kus on ema ja isa. See traditsiooniline perekond on enamike inimeste jaoks turvapaik – koht, kus saab jagada enda muresid ja mõtteid, tunda rõõmu ja saada täiskasvanuks. Tõsi, on perekondi kus lapsi, emasid (ka isasid) väärkoheldakse. Kuid kas on õiglane laiendada seda mudelit tervele ühiskonnale? Kui üks roolijoodik teeb avarii, mille tõttu hukkuvad süütud inimesed siis kas see tähendab, et kõik autojuhid on mõrvarid? Muidugi mitte!" sõnas Aeg.

Perekonna ja ühiskonna alustalade ründamine pidulikul üritusel, kus tunnustatakse neid, kes on panustanud selle nimel, et Eesti ühiskond oleks turvalisem ja parem paik, heidab ministri sõnul varju kõigile auhinnasaajatele.

"Ma mõistan sellise käitumise täielikult hukka ja kahetsen, et komisjon valis Miks Pärnitsa auhinnasaajate sekka.Kohutavad inimesed võivad teha häid asju, kuid paraku teevad nad ka kohutavaid asju. Ma usun, et Pärnitsat vägivallaennetuse auhinna vääriliseks pidanud komisjon hindas tema ja Marianne Ubalehti panust seksuaalse ahistamise ja naistevastase vägivalla teadvustamise osas ühiskonnas. See on kahtlemata oluline, kuid see ei vabasta teda vastutusest käituda lugupidavalt ning ammugi mitte ei vabasta see teda hoidumast vägivallast Eesti perede vastu," tõdes Aeg.

Auhind naiste jõhkrale solvajale

Eile tunnustasid president Kersti Kaljulaid ja justiitsminister Raivo Aeg teiste seas vägivallaennetaja auhinnaga ropu suu, solvangute ja äärmusvasakpoolsete vaadete poolest tuntud Mikk Pärnitsat, kes ilmus tseremooniale naiseriietes. Eriti kurioosne on see, et veel mõne aasta eest nõudis Aeg Pärnitsalt ropendamise ja sõimamise eest vabandamist.

Justiitsministeeriumi teatest selgub, et Pärnits ning tema tuttav, samuti preemia saanud Marianne Ubaleht algatasid sotsiaalmeediaplatvormil Instagram kampaania „See pole okei". Vastaval Instagrami kontol on hulk pilte meeste poolt naistele tehtud rohkem või vähem pealetükkivatest lähenemiskatsetest. Säärase konto pidamist peetigi kõrge auhinna vääriliseks.

Vasakpoolsete vaadete poolest tuntud Pärnits ilmus auhinda vastu võtma naiseriietes. Varem on Pärnits tuntust kogunud näiteks sellega, et on tembeldanud ERRis avaldatud artiklis Eestit "apartheidiriigiks" ning tema hinnangul on selle sajandi probleemiks "rassism ja valge terrorism".

Samuti on Pärnits avalikult sõimanud mainekat kirjandusteadlast ja kirjanikku Sirje Kiini. Tähelepanuväärne on see, et nüüd Pärnitsale auhinna andmises osalenud justiitsminister Raivo Aeg oli 2017. aastal sunnitud Pärnitsat sõimamise eest avalikult korrale kutsuma.

Pikemat ülevaadet Pärnitsa varasematest "vägitegudest" saab lugeda siit.

Toimetas Jaanus Vogelberg