Fort Blissi elamukompleks Afganistani sisserändajatele. Foto: Scanpix

Grupp Afganistanist ära toodud mehi ründas väidetavalt Ameerika Ühendriikide New Mexico osariigi sõjaväebaasis Fort Bliss asuvas laagris USA naissõdurit. Tegemist on ilmselt esimese juhtumiga, kus Afganistani päritolu inimesed ründavad USA sõdurit Ameerika Ühendriikide pinnal.

Suurem osa afganistani päritolu inimesi toodi Fort Blissi USA vägede väljatõmbumise käigus Afganistanist. Vabariiklased süüdistavad Joe Bideni valitsust leides, et tegemist on tolle läbikukkumisega, kuna Afganistanist ära toodud inimeste tausta pole piisavalt kontrollitud, vahendab Zerohedge.

Fort Blissis asuv 1. Soomusdiviis teatas reedel 24. septembril ajakirjandusele, et naissoost sõdur langes 19. septemril Doña Ana elamukompleksis "väikese grupi meessoost evakueeritu" rünnaku alla.

FBI kinnitas, et nende El Paso kontor uurib sündmust.  

"Me võtame selliseid süüdistusi väga tõsiselt ja asjakohaselt ning oleme teatanud sündmusest Föderaalsele Juurdlusbüroole," kirjutatakse sõjaväebaasi pressiteates.

"Meie sõdurite ja samuti nende, kes elavad meie baasis, turvalisus ning heaolu on esmatähtsad. Sõdur sai meie poolt koheselt nõuetekohast meditsiinilist abi, nõustamist ja tuge."

Fort Blissi pressiesindaja sõnul "viiakse sisse lisaturvameetmed, sealhulgas korraldatakse sagedamini tervise ja turvapatrulle, paigaldatakse lisavalgustus ning Doña Ana elamukompleksis kehtestatakse nn sõprade süsteem [sõdurid tohivad seal liikuda ainult mitmekesi]."

"Me teeme täielikult koostööd FBIga ja tagame jätkuvalt, et rünnakust teatanud sõdur saaks igakülgset tuge," kirjutatakse avalduses.   

Rünnak toimus kaks nädalat peale laagri avamist Afganistani inimestele, kes väidetavalt aitasid NATO vägesid, mis Talebani võimu all oleks tähendanud nende surma.

Vabariiklasest senaator Ted Cruz kritiseeris seda, kuidas väidetavalt sõbralikud Afganistani elanikud USAsse toodi:

Joe Biden tegi otsuse toppida kümned tuhanded inimesed lennukitesse eesmärgiga näidata, et ebaõnnestunud väljatõmbumine kulgeb kenasti. Tõde on selles, et ta ei teadnud, kelle ta USAsse toob. See on põhjus, miks ma algatasin täna kirja, milles nõutakse vastutuse võtmist ja vastuseid.

Ründajaid ei ole vangistatud, kuid nende hüvesid on piiratud ja nende põgenikustaatus sõltub nende edasisest käitumisest.

Toimetas Karol Kallas