Tony Blair Foto: Change.org

Vana aasta viimasel päeval sai Ühendkuningriigi endisest sotsialistist peaministrist Tony Blairist rüütel. 1. jaanuaril alagatati tema rüütliks löömise vastu allkirjade kogumine, mille hulk ulatus esmaspäeva hommikuks üle 346 000.

Blairi rüütliks löömisest andis Buckinghami palee teada 31. detsembril 2021. aastal ja temast sai kõige vanema ja väärikama kuningriigi ordu, Kõige Üllama Sukapaela Ordu rüütel (Knight Companion of the Most Noble Order of the Garter).

Blair oli Ühendkuningriigi peaminister aastatel 1997–2007. Tema järele on saanud nime poliitiline ideoloogia Briti poliitikas – blairism –, mida iseloomustab koos Lähis-Ida sõdade algatamisega progressiusu juurutamine, globalism, orwelliaanlik jälgimisühiskond ja LGBT "õiguste" laiendamine.

Allkirju kogutakse portaalis Change.org ja neid hakati koguma 1. jaanuaril.

Allkirjade kogumise kampaania algataja Angus Scott selgitab:

Buckinghami palee teatas vastu uut aastat, et Tony Blair lüüakse kõige kõrgema taseme rüütliordu liikmeks. 

"Söör Tony, kelle käes olid aastatel 1997 kuni 2007 Number 10 [lühike nimetus Ühendkuningriigi peaministri residentsi kohta] võtmed, määratakse Kõige Üllama Sukapaela Ordu rüütliks, mis on kõige vanem ja suursugusem Briti rüütelkonna ordu.

Tony Blair põhjustas korvamatut kahju nii Ühendkuningriigi põhiseadusele kui riigi ühiskondlikule lõimele. 

Ta on isiklikult vastutav loetamatu arvu süütute tsiviilelanike ja sõjaväelaste elude eest, mis on kaotatud erinevatest konfliktides. Ainuüksi selle pärast peaks ta kandma sõjakuritegude eest vastutust.

Tony Blair on inimene, kes ei vääri mitte mingisugust avalikku tunnustust, eriti mida jagab Tema Kõrgeausus Kuninganna.

Me pöördume peaministri poole, et ta paluks Tema Kõrgeaususel see seisus ära võtta.

Üks allkirjastaja kommenteerib:

Tony Blairi peaks andma kohtu alla, mitte teda rüütliks lööma. Kui mõnda niisugust inimest sellisel viisil austatakse, näitab see kui korrumpeerunud on süsteem.

Sukapaela ordu liikmeks on saanud varem mitmed ühendkuningriigi peaministrid, kellest viimane on enne Blairi John Mayor.

Sukapaela ordu asutas 1348. aastal kuningas Edward III ja sukapael antakse inimestele autasuks eriliste avaliku elu teenete ning saavutuste eest. Arvatakse, et ordu sai alguse Põhja-Prantsusmaal toimunud ballil, kus osalesid nii kuningas kui Salisbury krahvinna Johanna (Joan). Väidetavalt pillas krahvinna ballil maha oma sukapaela, mis põhjustas naerupahvakuid ja piinlikkust.

Ometigi võttis kuningas selle üles ja sidus enda jala külge, öeldes selle juurde lause "Honi soit qui mal y pense" – häbi temale, kes mõtleb seda kurja –, millest on saanud ordu moto.

Ordu sümboliks on sinine pael või sukapael, mida mehed kannavad vasaku põlve all ja naised vasaku käe küljes. Ordusse võib kuuluda kõige rohkem 24 liiget ja selles on hetkel 21 mittekuninglikust soost rüütlit.

Sukapaela ordu rüütli staatust jagab ainult kuninganna ilma peaministri soovituseta ja käesoleval aastal sai ordu rüütliseisuse kolm inimest, sealhulgas esmakordselt must inimene, ÜRO peasekretäri asetäitja humanitaarküsimustes ja hädaabi koordinaator, leiboristist paruness Valerie Amos.

Toimetas Karol Kallas