USA suursaadik James D. Melville. Foto: Scanpix

President Kersti Kaljulaid andis Eestile osutatud teenete eest USA lahkuvale suursaadikule James Desmond Melville'ile Maarjamaa Risti esimese klassi. Melville'i ametiajal on USA saatkond Tallinnas jätkanud kuni viimase ajani nn homoõiguste propageerimist.

Maarjamaa Risti teenetemärki antakse presidendile ning kõrgeima klassi autasuna välismaalastele, kellel on erilisi teeneid Eesti ees.

Juuni lõpus vahendas meedia suursaadiku avaldust sotsiaalmeedias, et ta lahkub protestiks president Donald Trumpi poliitika vastu ametist. Melville sai suursaadikuks Eestis 2015. aastal president Barack Obama ajal.

USA saatkond Tallinnas on varasematel aastatel avaldanud korduvalt toetust nn homoõigustele, käsitledes neid osana inimõigustest. Oma meelsuse väljendamiseks on saatkonnas teatud puhkudel heisatud vikerkaarevärvides homolipp.

USA suursaadik James D. Melville heiskab homolipu (Facebook)

Tänavu 17. mail teatas USA saatkond Tallinnas Facebookis:

"Täna tähistame rahvusvahelist homo-, bi- ja transfoobia vastast päeva ehk IDAHOTB-i. Nagu ütleb ka ÜRO inimõiguste ülddeklaratsioon, kõik inimesed sünnivad vabade ja võrdsetena oma väärikuselt ja õigustelt. Meil on hea meel jagada neid väärtusi #Eesti ja #LGBT kogukonnaga ning selle puhul lehvib täna saatkonna lipuvardas vikerkaarevärviline lipp."

Umbes kuu aega hiljem, 14. juunil 2018, väljendas saatkond kahetsust, ei nad ei saanud osaleda tänavusel Balti riikide homouhkuse paraadil Riias:

"Meil on kahju, et meie saatkond ei saanud osaleda selle aasta Balti Pridel, kuid meil on hea meel oma Riia kolleegide üle, kes esindasid #USA-t! Nagu on öelnud ka USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley: "USA austab inimõigusi ning tõrjub diskrimineerimist. Toetame rahvusvahelise #LGBT kogukonna püüdlusi seista oma inimõiguste eest.""

2014. aastal kuulutas USA asepresident Joe Biden, et nn homoõiguste kaitsmine on tsiviliseeritud rahvaste defineerivaks tunnuseks ning et see tuleb seada olulisemale kohale kui austus rahvuslike kultuuriliste tavade ja traditsioonide vastu.

"Mind ei huvita, milline teie kultuur on," kõneles Biden umbes sajale külalisele, keda ta võõrustas oma ametiresidentsis. "Ebainimlikkus on ebainimlikkus on ebainimlikkus. Eelarvamused on eelarvamused on eelarvamused."

Uus president, samad kombed: Riias toimunud Balti homoparaadil sammusid teiste seas ka USA diplomaadid