Foto: Bigstockphoto

Amazon, Microsoft ja Google kontrollivad üle 70% Euroopa pilveteenustest, mis annab nendele kolmele suurele USA ettevõttele tõhusa kontrollivõimaluse Euroopa internetilehtede üle.

Turu-uuringu ettevõtte Synergy Research Groupi poolt läbi viidud uurimus osutab, et kolmel Ameerika IT-ettevõttel on domineeriv osakaal Euroopa pilveteenustes, mis varjutab kohalikud teenusepakkujad. Ühtlasi näitab uurimus seda, et kolm IT-giganti on konsolideerinud oma jõupingutused konkurentide tõrjumiseks Euroopa turult, vahendab Breitbart.

Analüüsis seisab, et Euroopa pilveteenuste turg on alates 2017. aastast kasvanud 5 korda, saavutades mahu 10,4 miljardit eurot. Kuigi kohalike teenusepakkujate käive kasvas 167 protsenti, vähenes nende turuosa ligi kaks korda. 

"Nad panustavad tohutult finantsidega, neil on pikaajaline nägemus investeeringutest ja kasumlikkusest, nad on säilitanud fokusseeritud sihi edule ja samal ajal saavutanud suurepärase toimimise," seisab analüüsis, kirjeldades turuosa hõivamist USA ettevõtete poolt. 

Kolme suure USA IT-gigandi domineerimine on kahe teraga mõõk. Ühelt poolt on tänu suurtele finantsressurssidele võimalik osutada tehniliselt paremat teenust. Teiselt poolt aga annab see nende kätte ka kontrolli internetilehtede ja andmevoo üle, mis võimaldab neil lisaks blokeerida mittemeelepäraseid seisukohti avaldanud veebilehed. Nii näiteks võttis Amazon oma pilveteenustest maha alternatiivse sotsiaalmeediaplatvormi Parler.

Toimetas René Allik