President Andrzej Duda. Foto: Rafał Zambrzycki, Wikimedia Commons

Poola president Andrzej Duda on lubanud kaitsta lapsi LGBT agenda eest. Ühtlasi ütles ta toetajatele, et perekond on Poola jaoks keskse tähtsusega ning et abielu traditsiooniline määratlus jääb püsima, vahendab LifeSiteNews.

President Andrzej Duda (48) kandideerib taaskord oma ametikohale 28. juunil. Tema kampaania sisaldab muuhulgas ka nn perekonna kaarti, kus on loendatud tema mitmed perekonnasõbralikud poliitikad. Manifest sisaldab ka alapealkirja "Laste kaitsmine LGBT ideoloogia eest".

See lõik lubab "lõpetada ideoloogilise LGBT propaganda avalikes asutustes" ning "tagada vanematele õiguse otsustada, millises vaimus oma lapsi kasvatada". See sisaldab uskumust, et "eelkõige vanemad on vastutavad oma laste seksuaalkasvatuse eest" ning väljendab toetust "vanemate otsustavale mõjule koolis õpetatavate valikainete vormi ja sisu üle". Ühtlasi pakub see "abi perekondadele, kes soovivad teostada koduõpet".

Teistes lõikudes lubab "perekonna kaart" rahalist toetust perekondadele, abi pensionäridele ja üksikvanematele.

Perekond on Poola jaoks keskse tähtsusega

10. juunil ütles president Duda toetajatele, et perekond on Poola jaoks keskse tähtsusega ning et abielu traditsiooniline määratlus jääb püsima.  

"Perekond väärib riigilt erilist tuge," ütles ta. "Perekond kaitseb ja ehitab ühiskonda."

"Meie identiteet on aidanud meid lapsepõlves üle kõige raskematest aegadest. Poola perekond on meie väärtusi säilitanud. Perekonnal on eriline väärtus, mis nõuab riigilt erilist kaitset. Abielu on [aga] suhe naise ja mehe vahel ja selleks see ka jääb," kinnitas Duda.

Poola juhtiv abordivastane aktivist Jacek Kotula ütles väljaandele LifeSiteNews, et Duda pereväärtused on siirad: "Duda on väga usklik mees ega allkirjasta ühtegi LGBT sõbralikku seadust."

"Käimas on sõda Poola rahva tuleviku pärast, Poola noore põlvkonna hingede pärast. President Duda toetab nagu enamik poolakaid, perekonna traditsioonilist vormi," selgitas Kotula.

Perekonna kaart vastusena LGBT kaardile

Kontrastina on Duda peamine rivaal presidendi kohale, Varssavi linnapea Rafał Trzaskowski (48), tuntud LGBT agenda edendajana. Linnapeana on ta juba viinud mõnedesse Varssavi koolidesse progressiivset seksuaalkasvatust.

"Trzaskowski kuulub tsentristliku erakonna PO [Kodanikuplatvorm] vasakusse tiiba," selgitas ajakirjanik Krystian Kratiuk väljaandele LifeSiteNews. "Varssavi linnapeana on ta teinud palju LGBT agenda edendamiseks, sealhulgas välja andnud "LGBT kaardi", mis tagab seksuaalvähemustele juurdepääsu spetsiaalsetele hostelitele, sissepääsu koolidesse, kus õpetatakse neile omast seksuaalkasvatust, sallivusprogramme ja nii edasi."

Kratiuki sõnul sai perekonna kaart oma nime opositsioonist Trzaskowski LGBT kaardile ning et Duda erakond PiS (Õigus ja Õiglus) soovib polariseerida avalikku arvamust perekonna teemal. Tema sõnul on see "nutikas ja hea käik".

"Perekonna kaart annab perekondadele rahalist tuge, kuid sisaldab ühtlasi deklaratsiooni, et abielu on alati vaid mehe ja naise vaheline suhe. See on kirjutatud ka Poola põhiseadusesse, mida riigi iga president peaks kaitsma," leiab Kratiuk.

Kuigi Kratiuki hinnangul on Dudal vaja sotsiaalsete konservatiivide toetust kasvava rahulolematuse tõttu võimul olijatega, on ta küsitluste järgi siiski LGBT aktivistina käituvast Trzaskowskist eespool. Kratiuki sõnul ei ole enamik poolakaid lihtsalt huvitatud sellise võõrideoloogia pealetungist, nagu mõned poliitikud seda on nimetanud.

"Muidugi on vasakpoolsed nüüd raevunud, väites, et Duda on andnud välja 'homofoobse kaardi'", nentis Kratiuk. "Kuid kedagi peale Poola vasakpoolsete ei huvita nn homofoobia, eriti mitte kahevahel olevaid valijaid."

Jacek Kotula ütles LifeSiteNewsile, et enamus poolakaid on Duda ettepanekutega täielikult nõus ning et Trzaskowskit toetatakse pigem suurtes linnades, kus inimesed on vähem religioossed.

Valdav enamus poolakaid ei toeta LGBT agendat

Ajakirjanik Filip Mazurczak on nõus, et valdav enamus poolakaid vastanduvad LGBT agendale. Küsitluste kohaselt toetab samasooliste abielu näiteks ainult 27,2% küsitletutest, samas kui 75,8 protsendil ei ole probleemi tsiviilpartnerlusega heteroseksuaalsete paaride jaoks. 50% on aga vastu tsiviilpartnerlusele samasooliste paaride jaoks. Lisaks on 73,1% poolakatest selle vastu, et anda lapsendamise õigus samasoolistele paaridele; seda toetab vaid 16,7% küsitletutest.

Toimetas Martin Vaher