Pilt: Atlantic Council

Ilmselt üks mõjukamaid Ameerika Ühendriikide mõttekodasid Atlantic Council on vähemalt 2013. aastal teinud  koostööd Hiina Kommunistliku Partei propagandaorganisatsiooniga ja tänu viimase heldele toetusele on kokku pandud uuring "Hiina–USA koostöö: üleilmastunud tuleviku võti". 

Propagandaorganisatsioon, millega Mõttekoda Atlantic Council (AC) koostööd tegi, on China-United States Exchange Foundation (Hiina-Ameerika Ühendriikide Koostöö Sihtasutus; CHUSEF). CHUSEF on üks suuremaid Hiina Kommunistliku Partei (HKP) läänesuunalisi meelsuse mõjutamise masinaid, mille üheks eesmärgiks on näiteks "lääne eliidi ja haritlaste kaasamine selleks, et need toetaksid Pekingile sobivaid poliitikaid", vahendab The National Pulse.  

AC korraldab regulaarselt kõrge profiiliga üritusi nii USA-s kui üle maailma ja selle teadurid on esinenud näiteks ka Lennart Meri Konverentsil. Samuti annab AC nõu poliitikutele ja teeb uuringuid riigijuhtidele ja rahvusvahelistele organisatsioonidele (näiteks NATO). AC-d on rahastanud teiste hulgas näiteks Facebook, riikide valitsused ja Hunter Bideni tööandja, Ukraina energiaettevõte Burisma.

CHUSEFi asutas Hiina Ühisrinde (China United Front) nõukogu esimees ja see tegutseb osana HKP Ühisrinde Tööosakonnast (United Front Work Department). Organisatsiooni eelarve on miljardi euro ümber ja selle eesmärkide seas on näiteks "kaasata ja neutraliseerida võimalik opositsioon, mis võib hakata vastu HKP poliitikatele ja mõjule". Samuti tegeleb CHUSEF lääne eliidi mõjutamisega, et see "tegutseks või võtaks omaks seisukohad, mis toetavad Pekingile sobivaid poliitikaid", kirjeldab organisatsiooni USA–Hiina Turvalisus- ja Majanduslike Suhete Kontrollkomisjon (U.S.-China Security and Economic Review Commission). 

AC uuringu "heldeks" rahastajaks oli sisuliselt HKP.

Praktikas on Sihtasutuse eesmärgiks "tõhusalt levitada positiivseid sõnumeid HKP kohta meediale, mõjukatele suunamudijatele ja arvamusliidritele ning laiemale avalikkusele". 

"Uuringut on esiteldud mõlema riigi poliitikutele, välispoliitika eliidile ja avalikkusele eesmärgiga anda globalistlikest suundumustest, väljakutsetest ja ohtudest, millega mõlemad riigid silmitsi seisavad parem ülevaade ning millised on nende teostatud poliitikate tagajärjed," seisab uuringu tutvustuses. 

Hiina poolt oli uuringu koostajaks Hiina Rahvusvaheliste Uuringute Instituut, mis on konkreetselt HKPle alluv Hiina Välisministeeriumi haldusalas tegutsev mõttekoda.

Uuringu koostajad.

Uuringu üheks põhijärelduseks on, et kaks riiki peaksid veelgi rohkem koostööd tegema, sest " Hiina ja USA tuleviku jõukus ning turvalisus sõltub jätkuvast koostööst".

Uuringus rõhutatakse: "Käesolevas uuringus välja toodud kolm stsenaariumi osutavad, et kui Washington ja Peking ei suuda luua tugevamaid ja suuremale koostööle orienteeritud sidemeid, siis võivad sellel olla tervele maailmale väga halvad tagajärjed." 

Kui see polnud selge veel 2013. aastal, mil uuring valmis, siis tänaseks on üheselt teada, et "koostöö" tähendab HKP jaoks ainult sõnakuulelikust ja Hiina huvide esikohale seadmist.

Toimetas Karol Kallas