Austria Rahvapartei juht ja tulevane kantsler Sebastian Kurz. Foto: Scanpix

Austria tulevane kantsler Sebastian Kurz ühines nende Kesk- ja Ida-Euroopa riikidega, mis toetavad Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski seisukohta, et nn pagulaste ümberpaigutamisest kvootide alusel tuleks loobuda.

"Tuskil on õigus, kui ta ütleb, et kohustuslikud pagulaskvoodid ei ole Euroopa Liidus tööle hakanud. Ma kavatsen töötada selle eksliku pagulaspoliitika muutmise nimel," ütles 31-aastane Kurz, kellest saab Austria kantsler järgmisel nädalal.

Oktoobris toimunud valimiste tulemusena tulevad Austrias võimule parempoolsed Rahvapartei ja Vabaduspartei, kellest eriti viimane kui "populistlik" erakond valmistab Brüsselile ja ELi eliidile täiendavat peavalu.

Muidu euromeelne endine Poola peaminister Donald Tusk, kes on praegu Euroopa Ülemkogu eesistuja, on põgenike vastuvõtmise küsimuses Kesk- ja Ida-Euroopa positsioonidele lähenedes pälvinud omakorda kriitikat Euroopa Liidu juhtivatelt tegelastelt.

Näiteks ELi migratsioonivolinik Dimitris Avramopoulos nimetas Donald Tuski seisukohta pagulaskvootide asjus "vastuvõetamatuks" ja "Euroopa-vastaseks". Kriitikat tegi ka Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

Saksamaa teatas äsja Angela Merkeli suu läbi, et ei aktsepteeri "valikulist solidaarsust". Saksa kantsler pidas silmas mõnede Euroopa riikide soovimatust nn pagulasi kvoodi alusel vastu võtta.

Kas Euroopa Liit kaotab ka Austria? Uus kantsler kuulutab "suurt muutust"

Juht Merkel: Saksamaa ei aktsepteeri valikulist solidaarsust migrantide vastuvõtmisel