Berliini riiklik katedraalikoor laulmas jõuluõhtul Berliini katedraalis. Foto: Scanpix

9-aastase tüdruku vanemad kaebasid Berliini vanima poistekoori soolise diskrimineerimise tõttu kohtusse, kuna koor keeldus nende tütart liikmeks võtmast. Kohus leidis aga, et koor ei käitunud seksistlikult ning et nende õigus kunstilisele vabadusele on tüdruku liitumissoovi suhtes ülimuslik.

9-aastase tüdruku vanemad kaebasid soolise diskrimineerimise süüdistuse alusel kohtusse Berliini vanima poistekoori, kuna koor keeldus nende tütre kahest liitumissoovist aastatel 2016 ja 2018.

Hagi andis sisse tüdruku ema ning tüdruk, kelle anonüümsust tuleb Saksa lastekaitseseaduste alusel tagada, ei ole ise sellel teemal avalikult sõna võtnud. Ema sõnul oli koori poolne keeldumine “lubamatult” diskrimineeriv ning riivas tema tütre õigust võrdsetele võimalustele riiklikult rahastatud institutsioonis.

Perekonda esindava advokaati Susann Bräckleini väitel olevat ülikooli muusikateaduskonna dekaan tüdrukule mullu detsembris ühtlasi kirjalikult mõista andnud, et “ükski tüdruk ei hakka kunagi poistekooris laulma”.

Tüdrukule ära öelnud Berliini riiklik katedraalikoor asutati 1465. aastal Brandenburgi kuurvürst Friedrich II poolt ning see esineb regulaarselt Berliini katedraalis ja üle Euroopa. Tänapäeval kuulub koor riiklikult rahastatud Berliini Kunstiülikooli alla ning seal koolitatakse 250 kooripoissi ja 75 noormeest vanuses alla 25 eluaasta. Koor ei ole oma 554 tegevusaasta vältel kunagi ühtegi tüdrukut ega naist vastu võtnud.

Sellest hoolimata lubati tüdrukul siiski viimaks tänavu märtsis kandideerida, kuid talle öeldi ära, kuna tal puuduvat kooriga liitumiseks nii piisav motivatsioon kui ka anne. Koor oli ühtlasi skeptiline võimaliku koostöö laabumise suhtes tüdruku vanematega.

Koori sõnul ei olnud seega tüdruku tagasilükkamise peamiseks põhjuseks tema sugu ning ta oleks saanud liituda, kui ta oleks üles näidanud “erakordset annet ja motivatsiooni” ning kui tema hääl “oleks vastanud ihaldatud poistekoori kõlapildile”.

Kohus: koor ei käitunud seksistlikult

Eelmisel reedel otsustas aga Berliini kohus, et koor ei käitunud tüdruku liitumissoovi tagasi lükates seksistlikult.

Kohtuniku sõnul on “koori kõlapilt osa selle kunstilisest vabadusest” ning kohus oli ühtlasi veendumusel, et eksisteerib spetsiifiline “poistekoori kõla”, millega tüdruku hääl lihtsalt ei harmoneerunud.

Samas jättis kohus tüdruku vanematele võimaluse otsuse edasikaebamiseks, lisades, et see juhtum võib saada pretsedendiks.

Allikad: Deutsche WelleThe Telegraph

Toimetas Martin Vaher