Bolti kuller. Foto: Scanpix

Eesti üks suurimaid ettevõtteid, sõidujagamis- ja kullerteenust pakkuv Bolt otsib töökuulutusega inimest, kes täidaks vasakideoloogilist "mitmekesisuse, kaasavuse ja võrdsuse juhi" töökohta. Sarnast ideoloogiat juurutab sotsiaalministeeriumi ja Inimõiguste Keskuse eestvedamisel veel terve rida tuntud Eesti ettevõtteid.

Konkursi võitja ülesandeks saaks olema Boltis "selge pühendumise" juurutamine eelnimetatud kolme väärtuse edendamise suhtes. Nii tuleb Bolti inimesi palgates edaspidi teha kindlaks, et tiimid oleks mitmekesised. "Sinu igapäevased tööülesanded hakkavad mõjutama miljonite inimeste elu üle kogu maailma," reklaamib Bolt töökuulutuses.

Eestis edendab mitmekesisuse ideoloogiat aktiivselt sotsiaalministeerium. 2012. aastal algatati Tallinna Tehnikaülikooli õiguse instituudi võrdse kohtlemise edendamise projekti "Erinevus rikastab" raames ka nn "Mitmekesisuse kokkulepe", mida kaasrahastasid Euroopa Komisjon, sotsiaalministeerium ja TTÜ õiguse instituut. Hetkel koordineerib projekti Eesti Inimõiguste Keskus. Vasakideoloogilise projektiga on liitunud terve rida prominentseid Eesti ettevõtteid, kelle hulgas paistavad silma siit alguse saanud laia haardega rahvusvahelised IT-ettevõtted nagu Skype ja Wise.

Inglise keeles diversity, inclusion, equity ehk DIE nime kandev vasakpoolne ideoloogia levib maailmas aina kiiremini, olles muutunud lausa omaette tööstusharuks. Näiteks kirjutas Objektiiv hiljuti, kuidas Euroopa Kosmoseagentuur soovib avada astronaudiks kandideerimise protsessi ka füüsilise puudega inimestele. ESA sõnul tagab see kosmoseprogrammides "parema kaasatuse ja erinevate ühiskonnagruppide esindatuse".

Briti välisluureamet MI6 heiskas aga aprillis luurejuht Richard Moore'i käsul DIE sildi all translipu. "Oleme oma trans- ja mittebinaarsete kolleegide üle uhked ning oleme pühendunud kaasava (inclusive) töökeskkonna loomisele, kus kõik saavad olla need, kes nad tõeliselt on. Mitmekesisus (diversity) teeb meid efektiivsemaks, kaasamine teeb meid tugevamaks," teatas luurejuht Twitteris.

Mais lasti USAs õhujõudude kolonelleitnant lahti kosmosejõudude eskadroni juhi kohalt peale seda, kui ta kirjeldas oma raamatus, kuidas USA sõjaväes levib marksism, DIE-ideoloogia ja kriitiline rassiteooria. Kolonelleitnandi sõnul on kriitilise rassiteooria juured marksismis ja "meie mitmekesisuse, kaasamise ja õigluse tööstus ning selle koolitused, mida me peame läbima sõjaväes, on välja kasvanud kriitilisest rassiteooriast".