Lastekirjanik Atinuke arvab, et Stonehenge'i ehitasid mustad inimesed Foto: Piqsels

Augusti lõpus ilmus Ühendkuningriigis musta nigeerlasest naiskirjaniku Atinuke lasteraamat, milles väidetakse, et Briti ajaloos annavad valdavalt tooni musta värvi inimesed.

Raamatu "Hiilgav must Briti ajalugu" väljaandjaks on suur kirjastus Bloomsbury, mille 64-leheküljel kirjeldatakse, kuidas Sahara alusest Aafrikast pärit musta värvi inimesed ehitasid Stonehenge'i, kuidas mustad roomlased valitsesid Britanniat, annab ülevaate mustade tudorite ja viktoriaanide ajaloost ning musta teaduse ja kultuuri saavutustest. Raamat on suunatud lastele alates seitsmendast eluaastast.

Pilt: Amazon

Kirjastus tutvustab raamatut:

"See on silmi avav raamat Britannia ajaloost, mis keskendub osale meie ajaloost, mis on enamasti ajalooraamatutest välja jäetud: Inglismaa, Šotimaa, Walesi ja Iirimaa hiilgavale mustale ajaloole.

Kas te teadsite, et esimesed britid olid mustad? Või seda, et mõned Rooma sõdurid, kes vallutasid Britannia ja siin valitsesid, olid samuti mustad? Lööge kaasa sellel lummaval teekonnal ja kohtuge esimeste brittidega, samuti mustade tudorite, georgiaanide ja viktoriaanidega, kes lõid siin [Britannias] kaasa igas eluvaldkonnas. Uskumatu teekonna läbi ajaloo äratab ellu Atinuke oma paeluva jutuvestmisega, mida saadavad raamatuillustraatori  Kingsley Nebechi joonistatud pildistseenid, üksikasjalised kaardid ja ajajooned. 

Alates teadusest ja spordist kuni kirjanduse ja õigusteaduseni, tunnustagem hiilgavaid musti inimesi, kes on aidanud Britannia üles ehitada. Õppigem tundma võtmetähtsusega ja keerulisi valdkondi, nagu seda on maailmasõjad, orjandus, tööstusrevolutsioon, Windrush [laeva nimi, mis tõi esimese suurema hulga musti sisserändajaid Jamaicalt Inglismaale] ja Mustad Elud on Tähtsad [BLM] liikumine. Käesolev kaasahaarav raamat muudab kõike, mida te arvasite, et te teate meie rohehallide Briti saarte kohta."

Atinuke kirjutab sissejuhatuses, et Briti saared olid "mustad" palju kauem kui need on olnud "suuresti valged". Tema argument põhineb suuresti mesoliitikumist pärineval (ca 9000 aastat enne Kristust) nõndanimetatud Cheddari mehe luustikul, mis on vanim Briti saartelt leitud inimese fossiil, mille kohta mõned ajaloolased arvavad, et see vägivaldset surma surnud mees oli tumeda nahaga. 

Suurema osa ajaloolaste jaoks siiski pole sellisele väitele piisavalt tõestusmaterjali.

Raamatut saadavad vasakpoliitikute, progressistlike kirjanike ja vabaühenduste kiidusõnad. 

Amazonis on 22 protsenti kommenteerijatest andnud raamatule hinnanguks 5 tärni ja 78 protsenti 1 tärni viiest. Vahepealseid hinnanguid ei ole. Suuremast osast kommentaaridest jäävad kõlama mõtted "absoluutne prügimägi" ja "kohutav väärteave". 

Totalitaarsete režiimide üks iseloomulikke jooni on tahe ajalugu ümber kirjutada.

Toimetas Karol Kallas