Briti apellatsioonikohus leidis pretsedentiloovas otsuses, et sõnavabaduse alla kuulub ka õigus kaaskodanikke solvata. Otsusega mõisteti õigeks radikaalne feminist, kes oli “transseksuaali” nimetanud muuhulgas “parukaga seaks”, kirjutab Daily Mail.

“Vabadus öelda vaid kõigile meeldivaid asju pole midagi väärt. Sõnavabaduse alla kuulub õigus solvata ja isegi teisi sõnadega rünnata,” leidsid apellatsioonikohtunikud.

Vaidlusaluses kaasuses oli kahe lapse emast radikaalne feminist Kate Scottow nimetanud end naiseks pidavat “transseksuaali” Stephanie Haydenit meheks, rassistiks ja “parukaga seaks”. Hayden andis asja mullu politseisse, mispeale saabusid Scottow koju kolm politseinikku, kes ta laste nähes arreteerisid. Politsei käitumise mõistis hukka isegi peaminister Boris Johnson, kes nimetas seda võimu kuritarvitamiseks.

Tänavu veebruaris otsustas esimese astme kohtunik Margaret Dodds Scottow’d karistada 1000 naela suuruse rahatrahvvi ja tingimisi vanglakaristusega. “Teie kommentaarid ei andnud debatile midagi juurde. Me õpetame oma lastele, et nad oleks üksteise vastu kenad ja ei kutsuks teisi mänguväljakul koledate nimedega,” põhjendas kohtunik oma otsust.

Scottow süüdimõistmiseks kasutati 2003. aasta nn kommunikatsiooniseadust. Nüüd teatasid aga kõrgema astme kohtunikud, et seaduse eesmärgiks ei saa pidada kõigest häirivate või ebamugavate väljaütlemiste kriminaliseerimist. Kohtunik Warby nimetas Scottow’ga juhtunut lubamatuks riigi sekkumiseks sõnavabadusse.

Tähelepanuväärne on see, et Scottow puhul on tegemist radikaalse feminismi voolu esindajaga, kes vastandavad end transseksuaalsetele aktivistidele, ehk nn TERFiga (trans-exclusionary radical feminist). Ka naise üle peetud istungite ajal kogunesid kohtu ette varajase feministliku liikumise sufražettide sümboolikat kandvad meeleavaldajad.

Transaktivist Hayden on esitanud kaebusi ka teiste väidetavalt tema väärikust solvanud isikute kohta. Nii raporteeris ta politseile Graham Linehanist, kes oli teda 2018. aastal Twitteris sünninimega kutsunud ja meheks nimetanud. Politsei tegi Linehanile seepeale hoiatuse.

Mullu sundis kohus aga üht veebilehte avaldama Haydenit väidetavalt küberkiusanud anonüümse kasutaja nime.

Toimetas Jaanus Vogelberg