CIA direktor Mike Pompeo läinud nädalal oma kõnet pidamas. Foto: Scanpix

Oma esimeses avalikus sõnavõtus kutsus USA Luure Keskagentuuri (CIA) uus direktor Mike Pompeo WikiLeaksi asutajat Julian Assange'i ja tema kaastöötajaid deemoniteks ja ähvarduseks vabale maailmale.

Pompeo väljendas ühtlasi veendumust, et Donald Trumpi administratsioon "võtab nad tarmukalt käsile," vahendab Washington Examiner.

Pompeo süüdistas WikiLeaksi selles, et nood on asunud selle maailma diktaatorite poolele ning ohustavad selliste riikide nagu Venemaa abiga nn vaba maailma julgeolekut.

Strateegiliste ja rahvusvaheliste uuringute keskuses (CSIS) esinenud Pompeo pani Assange'ile süüks "ajaloos valele poolele asumise" ning võimaluste otsimise kahjustada Ameerikat, vabadust ja demokraatiat.

Pompeo sõnutsi tegeleb WikiLeaks ainult klikkide kogumisega ning "moraalne kompass neil puudub." Assange on aga "nartsissist, petis ja argpüks, kes end ekraani taha peidab."

WikiLeaksi poolt omandatud dokumente pole Assange'il Pompeo hinnangul õigust avaldada, kuna sõnavabadus mitteameeriklaste kohta ei kehti: "Julian Assange'il ei ole [põhiseaduse] esimese paranduse vabadusi. Ta istub Londonis, ühes saatkonnas. Ta ei ole USA kodanik."

"On aeg nimetada WikiLeaksi selleks, kes nad tegelikult on – valitsusväliseks (non-state) vaenulikuks luureteenistuseks, mida sageli ässitavad tagant sellised riigid nagu Venemaa," ütles Pompeo.

"Teadmatust ja ekslikku idealismi ei või enam aktsepteerida kui vabandust nende deemonite tähtsustamiseks (ingl. k. lionizing)," ütles Pompeo.

Tegemist on otsese taganemisega Trumpi positsioonist Wikileaksi suhtes valimiskampaania ajal ning ka Pompeo omaenda poolt viidatud WikiLeaksi leketele, mida ta tervitas kui tõestust korruptsioonist Demokraatide rahvuskomitees (DNC).

Vastuseks süüdistas Julian Assange CIA direktorit oma sõnavabaduse õõnestamises ning ütles: "Ajalugu näitab, kuivõrd ohtlik on lubada Luure Keskagentuuril või mistahes luureagentuuril, kelle kogu tegevus põhineb eksitamisel ja valetamisel, käituda kui ainuotsustaja selle üle, mis on tõsi ja mis on mõistlik."

Kuula Pompeot:

Loe lisaks siit ja siit.

Juhtkiri: vaba maailm või globaalne politseiriik?