Citi peakorter New Yorkis. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide suuruselt kolmas rahakäitamise institutsioon Citigroup Inc on esimene Wall Streetil tegutsevatest hiidpankadest, mis lubab endas toime panna põhjaliku rassiauditi, mille eesmärgiks on välja selgitada ega kontsern oma tööjõupoliitika või teenustega juhuslikult mõnda rassi ei diskrimineeri, vahendab majandusajakiri Fortune.

Rassiauditi esmaseks eesmärgiks on välja selgitada, kas Citi oma tööjõupoliitika või teenustega mõnda rassi ei diskrimineeri ja kui nii peaks olema, siis kuidas see toimub, vahendab majandusajakiri Fortune.

Auditi viivad läbi Washington DC tippadvokaadibüroo Covington & Burling LLP juristid. Panga sõnul keskendub audit peamiselt nende 2020. aasta lubadusele panustada Ameerika Ühendriikide igikestnud rassipõhise varandusliku ebavõrdsuse vähendamisse üks miljard dollarit. Täna on keskmise valge pere vara väärt kümme korda rohkem kui keskmise musta majapidamise oma.

Ettevõtetele on rassiteemade auditeerimisega hakatud peale käima alates 2020. aasta Mustad Elud on Tähtsad (Black Lives Matter; BLM) meeleavaldustega kaasnenud märatsemistest ja rüüstamistest. Hagu lisas rassiõigluse katla alla Joe Bideni Valge Maja ülevõtmise esimesel päeval allkirjastatud suurema õigluse edendamise korraldus

"Mõõdikud ja läbipaistvus on tähtsad osad tööst, mida me mitmekesisuse ning kaasamise edendamise nimel teeme," kirjutas Citigroupi tegevasepresident Edward Skyler rassiauditit tutvustavas pressiteates. "Me näitame välja oma kestvat toetust meie ettevõttes läbi viidavale rassivõrdsuse auditi mõõdikutele ja läbipasitvusele."

Rassiauditi läbiviimiseks survestasid panka eelkõige selle aktsionärid viimasel aktsinonäride koosolekul. Pank ise on pöördunud pangandusturgu reguleerivate ametkondade poole, et need teeksid rassiõiglust nõudvatele algatustele lõpu, kuid nende palved lükati tagasi. Pank pöördus samas küsimuses ettekäändel, et nad on juba piisavalt palju rassivõrdsuse heaks, sealhulgas mustade ja valgete majandusliku ebavõrdsuse vähendamiseks, ära teinud, ka aktsionäride poole, kuid ⅔ aktsionäridest pidas rassiauditit vajalikuks.

Citigroupi rassiauditi viivad läbi kolmandad osapooled, mis hidavad Citigrouppi kuluvate ettevõtete ärimudeleid – alates poliitikatest kuni toodete ja teenusteni – tuvastamaks, kas need põhjustavad, edendavad, või säilitavad diskrimineerimist.

SOC Invesment Group aktsiaomanike ühendus on teinud rassiõigluse teemal Citigroupile ametliku pöördumise, milles rõhutatakse, et pangal on seoses võitlusega rassiõigluse eest "konfliktne ajalugu". 2019. aastal karistati panka USA Rahandusministeeriumi poolt 25 miljoni dollari suuruse trahviga selle eest, et see ei andnud piisavalt õiglastel tingimustel laenu "värvilistele inimestele".

SOCi sõnul sihivad Citigroupi miinimumtasude ja päevalimiitide reeglid ebavõrdselt suurel määral värvilisi inimesi ning aitavad kaasa varandusliku ebavõrdsuse süvendamisele. 

"Olles nõus kolmanda osapoole poolt läbi viidava rassiauditiga võtab Citi ette üliolulise sammu sajandeid kestnud marginaliseeritud kogukondade vastu tehtud ebaõigluse, mis kestab tänase päevani, kõrvaldamise suunas," kirjutas SOCi tegevdirektor Dieter Waizenegger ajakirjandusele saadetud ülevaates. "Me oleme valmis tegema Citiga koostööd nimetatud murede osas, et sillutada teed rahandustööstusele, mis saab aru kaevikutesse varjunud (entrenched) rassilisest ebaõiglusest, muudab oma äri tegemise viise ja investeerib rassilise varandusliku ebavõrdsuse kaotamise nimel kogukondadesse."

Citogroup on varem häälekalt kinnitanud, et nad soovivad oma juhtkonda palgata rohkem mustusid. Panga sõnul näevad nad vaeva, et mustasid töötajaid oleks rohkem nii nende asepresidentide asetäitjate kui osakondade juhatajate ridades. Kui musti töötajaid oli pangas viidatud tasemel 2018, aastal kuus protsenti, siis käesoleva aasta lõpuks tahetakse mustude osakaalu Ameerika Ühendriikides suurendada kaheksa protsendini.

2020. aastal oli Citigroupis musti töötajaid kokku 10 protsenti. Ülemistel kolmel tasemel on musti 7,6 protsenti.

2020. aastal teenis Citigroup 11.4 miljardit dollarit tulu ja gruppi kuuluvate ettevõete käive oli 75 miljardit dollarit.

Selliste mustade, kes ei ole Ladina-Ameerika päritolu, osakaal Ameerika Ühendriikide rahvastikust on ligikaudu kolmteist protsenti, millega nad on Ladina-Ameerika päritolu inimeste järel USA ühiskonna rassijaotuses teisel kohal.

Toimetas Karol Kallas