Saksamaa terviseminister Jens Spahn. Foto: Scanpix

Vaatamata korduvatele karmidele piirangutele ja üle 68 protsendisele vaktsineerimismäärale on Saksamaad tabanud senistest kõige tõsisem Covid-19 juhtumite laine.

Saksamaa alustas inimeste vaktsineerimisega eelmise aasta 26. detsembril, algselt vaktsineeriti üle kuuekümne aastased inimesed ja alates käesoleva aasta juunist saavad ennast vaktsineerida kõik soovijad.

Vaatamata kõrgele vaktsineerimismäärale – üle 75 protsendi Saksamaa täiskasvanutest on vaktsineeritud – on alates oktoobri keskpaigast Covid-19 juhtumite arv plahvatuslikult suurenenud ja ületab senist tippu üle kahe korra (ca 32 000 juhtumit käesoleva aasta 14. aprillil vs ca 74 000 juhtumit 24. novembril).

Ikka veel ametis oleva kantsleri Angela Merkeli sõnul ei aita käesoleva Covidi laine vastu isegi vaktsineerimise lisadoosidega võimendamine ja selle tõttu tuleb eriti rangelt käidelda inimesi, kes pole ennast tänaseni vaktsineerinud ning valmistuda kogu ühiskondliku elu drastiliseks piiramiseks, vahendab Forbes.   

Merkel pöördus esmaspäeval oma partei, Kristlik-Demokraatliku Liidu, funktsionääride poole ja väitis, et suur hulk sakslasi ei saa aru, kui tõsise juhtumite lainega on tegemist ning pöördus liidumaade poole palvega, et need rakendaksid Covid-19 juhtumite piiramiseks rangemaid meetmeid. 

Piirangute seas on näiteks välja pakutud vaktsineerimata inimeste ühistranspordi kasutamise ja suures osas ühiskondlikus elus osalemise keeld. Saksamaa terviseminister Jens Spahni sõnul ei ole välistatud ka terve riigi sulgemine. 

Mõned Saksamaa poliitikud on isegi arutanud naaberriigi Austria sarnaste meetmete rakendamist vaktsineerimata inimeste suhtes, mille eesmärgiks on terve Saksamaa vaipvaktsineerimine.

Alates järgmise aasta veebruarist ootab Austrias inimesi, kes ei ole ennast veel ära vaktsineerinud, ees kuni 3600 euro suurune trahv, või kuni nelja nädala pikkune vangistus. Võimendavast vaktsiinidoosist keeldujaid saab karistada kuni 1450 euro suuruse trahviga.

Terviseminister esines käesolevat juhtumite lainet kommenteerides eriti hüsteerilise ja ohtralt rahvusvahelist tähelepanu pälvinud avaldusega:

Kevadeks, enam vähem kõik, kes Saksamaal elavad … on kas vaktsineeritud, saanud haigusest terveks või surnud. Kuna tegemist on väga nakkava Delta tüvega, on see väga, väga tõenäoline, et … kõik, kes ei ole vaktsineeritud, nakatuvad lähimate kuude jooksul.

Vaatamata kõrgele vaktsineerimismäärale on Covid-19 juhtumite hulk kasvanud plahvatuslikult nii Visegradi riikides kui Lääne-Euroopas ja eriti märkimisväärselt on see suurenenud Slovakkias, Sloveenias, Austrias, Tšehhis, Saksamaal ja Hollandis.

Ametlik narratiiv väidab, et juhtumite laine taga on inimesed, kes pole ennast soovinud eksperimentaalsete ja ohtlikke vaktsiinidega vaktsineerida. Samas Saksamaa statistika näitab, et koos Covid-19 elust lahkunud inimeste arv on täna enam-vähem sama, mis eelmisel aastal, ilma vaipvaktsineerimiseta, täpselt samal ajal (24. nov, 383 vs 321 surma koos Covid-19ga).

Käesoleva aasta sügisel selgus ISGlobal poolt läbi viidud teadusuuringus, et Covid-19 on hooajaline haigus, mille juhtumeid mõjutavad madal temperatuur ja suurenenud õhuniiskus.

Toimetas Karol Kallas