Ilhan Omar. Foto: Scanpix

Project Veritas avaldas esmaspäeval teise videokokkuvõtte, milles paljastatakse, kuidas Ameerika Ühendriikide demokraatide partei Kongressi saadiku Ilhan Omari meeskonna liikmed ostavad tema jaoks hääli.

James O'Keefe, kes on Project Veritase asutaja ja juht kirjeldab paljastust järgnevalt: "Mida te näete on, kuidas üks mees ostab 200 dollari eest ühel hääleõiguslikult inimeselt selle kirja teel eemalolija hääletussedeli hääle. Hääle ostja lubab siis kui hääletaja sedeli kätte saab, sellele järele tulla."

Vestlused toimuvad suuremas osas somaali keeles ja videol on ingliskeelne tõlge. Inimene, kellelt hääl ostetakse, räägib videos: "Me ei hooli, et see on ebaseaduslik. … Me võtame raha ja hääletame sinu [st Ilhan Omari] poolt. Ilhan Omar on see, kes selle süsteemi välja mõtles.

Videos näidatakse veel, kuidas häälteostja juhendab hääletajat, kuidas, kuhu ja mida kirjutada.

Teine hääletaja kinnitab videos, et tema on oma hääle eest saanud 800 dollarit. Hiljem näidatakse ka mehe nime: Osman Ali Dahquane. Dahquane räägib videos, kuidas valijatele on häälte eest raha pakkunud ka teine Minneapolises kandideerinud demokraatide kandidaat, mustanahaline Antone Melton-Meaux, kellel oli väidetavalt rohkem raha kui Ilhan Omaril, kuid kes sellest hoolimata kaotas eelvalimised Omarile. Dahquane sõnul võtsid kõik küll Melton-Meauxilt raha vastu, kuid hääletasid ikka Omari poolt. Tema sõnul maksis oma häälte eest raha ka Omar.

Dahquane kinnitusel on ära ostetud ka Minnesota valimiste valvurid (election judges), kes peaksid vastutama õiglaste ja ausate valimisprotseduuride eest. Samas videos räägib Dahquane veel, et ta on Somaalia terroriorganisatsioonile Al-Shabaabile raha võlgu. Al-Shabaab on Al Qaedaga tihedalt seotud terrorirühmitus.

Videos räägib veel üks endine Omari kampaania töötaja, et "Omar on see, kes selle kõik on välja mõtelnud". Tema sõnul istuvad häälteostjad ka valimisjaoskondades, häälte ülelugejad on Omari inimesed ja isegi valimispiirkonna ülemus on progressist [st Omari toetaja]. Kogu süsteem on läbi ja lõhki demokraatide "oma".

Minneapolise somaali kogukonna liige ja poliitik Omar Jamal räägib Project Veritase ajakirjanikule, et "kõik teavad, et hääli ostetakse, kuid keegi ei räägi sellest. Minnesotas elab 80 000 Somaalia sisserändajat ja nende hääled kallutavad osariigi kas ühele või teisele [demokraatide või vabariiklaste] poole ja äkki on nende hääled väga tähtsad, ning sellele kulutatakse miljoneid dollareid. Need hääled on [Minnesota] valimiste keskmes."

Üks Omarile häälte ostja räägib videos, kuidas "seda [hääli ostetud] on alati tehtud ja 3. novembri [USA presidendivalimised] tarbeks aetakse täna hoogu juba üles". Ta kinnitab, et hääle eest makstakse keskmiselt 200-300 dollarit ja tema on ostnud hääli neljakümnelt inimeselt.

Tegemist on teise Project Veritase Ilhan Omari nurjatusi paljastava videoga, esimene ilmus pühapeval.

Minneapolise politseijaoskond teatas esmaspäeval, et nad on häältekorjest teadlikud ja hindavad [Project Veritase] paljastuste paikapidavust. 

Toimetas Karol Kallas