Foto: Scanpix

Pärast USA ülemkohtu hiljutist otsust, millega eitati põhiseadusliku õiguse olemasolu abordile, on mitmed USA suurfirmad asunud rahaliselt toetama oma töötajate abordisoove, kattes kas osaliselt või tervenisti kulud, mis kaasnevad abordiks mõnda teise osariiki reisimisega.

Sotsiaalmeediaettevõte Meta, millele kuulub Facebook ja Instagram, ütles, et hüvitab oma töötajatele kulud, mis kaasnevad abordi sooritamiseks teise osariiki reisimisega, vahendab NBC News.

"Me kavatseme pakkuda reisikulude hüvitamist seadusega lubatud määral töötajate jaoks, kes vajavad seda oma koduosariigist väljapoole jäävatele tervishoiu- ja reproduktiivteenustele ligipääsemiseks. Meil on hetkel käimas hindamisprotsess selle osas, kuidas seda parimal viisil teha, võttes arvesse sellega seotud õiguslikke keerukusi," ütles Meta pressiesindaja Andy Stone meili teel.

Ka "lastesõbralik" meelelahutushiid Disney andis ettevõtte siseses memos oma töötajatele teada, et katab nende kulud, kui nad peavad abordi sooritamiseks mõnda teise osariiki reisima.

"Meie ettevõte on jätkuvalt pühendunud takistuste eemaldamisele ja igakülgse ligipääsu võimaldamisele kvaliteetsele ja taskukohasele arstiabile kõigi meie töötajate, näitlejate ja nende perekondade jaoks, mis hõlmab endas ka pereplaneerimist ja reproduktiivhooldust olenemata nende elukohast," kirjutasid memos personalijuht Paul Richardson ning ettevõtte hüvede ja heaolu asepresident Pascale Thomas.

Samuti pakkus investeerimispank JPMorgan Chase välja oma töötajate reisikulude katmist "kõikide kaetud tervishoiuteenuste jaoks, millest on võimalik osa saada vaid kodust kaugel", sealhulgas ka abortide jaoks.

Massimeedia ja meelelahutuse konglomeraat Warner Bros. Discovery ütles, et ettevõte on "pühendunud pakkumaks oma töötajatele üle kogu riigi juurdepääsu järjepidevatele ja kõikehõlmavatele tervishoiuteenustele," lisades, et "ülemkohtu hiljutise otsuse valguses laiendasime koheselt oma tervishoiutoetuste võimalusi, et katta transpordikulud töötajatele ja nende kaetud pereliikmetele, kes peavad reisima, et saada juurdepääsu abortidele ja reproduktiivhooldusele."

Telekommunikatsiooni konglomeraat Comcast pakub oma töötajatele samuti reisitoetusi kõikide kaetud meditsiiniteenuste ja protseduuride sooritamiseks, mis ei ole saadaval töötajate kodukohas. Comcast on massimeedia ja meelelahutuse konglomeraadi NBCUniversali omanik, mis on uudistekanali NBC News emafirma.

Sporditarvete jaemüügiettevõtte Dick's Sporting Goods tegevjuht Lauren Hobart teatas, et hüvitab oma töötajatele kuni 4000 dollari ulatuses kulusid, mis kaasnevad abordi sooritamisega mõnes teises osariigis.

"Kuigi me ei tea, millise otsuse iga osariik langetab vastusena sellele kohtuotsusele, siis meie Dick's Sporting Goods'is oleme valmis tagama, et kõigil meie meeskonnaliikmetel oleks järjepidev ja ohutu juurdepääs meie poolt pakutud hüvitistele, olenemata osariigist, milles nad elavad," ütles Hobart.

Ka USA apteegikett CVS, tehnoloogiahiid Microsoft, voogedastusplatvorm Netflix ja kohtingurakendus Bumble on samuti lubanud säilitada töötajate ligipääsu abortidele, lubades katta ka sellega kaasnevad reisikulud.

Microsofti sõnul võimaldab selline samm "toetada töötajaid ja nende programmiga liitunud ülalpeetavaid ligipääsu osas kriitilisele tervishoiule – mis hõlmab juba praegu selliseid teenuseid nagu abort ja sugu kinnitav ravi – olenemata sellest, kus nad USAs elavad."

Lisaks sellele, et Netflix katab abordi sooritamisega seotud reisi, majutuse ja toidu kulud, pakub ettevõte ka väljaõpet ja kautsjoni inimestele, kes protestivad rahumeelselt "reproduktiivõiguste" eest.

Internetikaubamaja Amazon teatas eelmisel kuul, et katab igal aastal 4000 dollari ulatuses reisikulusid, mis on seotud meditsiiniliste protseduuridega, millede hulka arvatakse ka aborte.

Vastusena USA ülemkohtu abordiotsusele rõhutas tehnoloogiahiid Apple oma pikaajalist pühendumist oma töötajate tervisele: "Me toetame oma töötajate õigust teha iseenda valikuid oma reproduktiivtervise osas."

"Apple kõikehõlmavad toetused on võimaldanud enam kui kümnendi vältel oma töötajatel reisida oma osariigist väljapoole, et saada meditsiinilist abi, mida neil pole võimalik oma koduosariigis saada," teatas ettevõte.

Oma töötajate abordikulusid katavad veel ka sellised USA ettevõtted nagu kohvikutekett Starbucks, videokonverentsiteenust pakkuv Zoom, teksasetootja Levi's, moemaja Gucci, kosmeetikatootja Estee Lauder, pangandusettevõte Citigroup ning Saksamaa suurpank Deutsche Bank.

Moemaja Gucci lisas, et nad "jäävad kindlaks oma veendumusele, et ligipääs reproduktiivtervishoiule on fundamentaalne inimõigus".

Toimetas Martin Vaher