Eesti välisluure "tähetund" võis piirduda loetud sekunditega. Illustratiivne foto: Stokette/Bigstockphoto.com

Postimees kirjutab uuriva toimetuse reporteri Joosep Värgi sule läbi ja viitega ajakirjale Newsweek, et USA järgmise presidendi Donald Trumpi lähikondse ja Putini-meelse Vene duumasaadiku kohtumist ühes Ida-Euroopa riigis jälgis Eesti teabeamet. Newsweek olevat toetunud mitme luureagentuuriga seotud inimeste infole.

"Kui jutt tõele vastab," olevat see "enneolematu tunnustus Eestis välisluurega tegelevale teabeametile, kellelt väidetavalt paluti abi sedasorti operatsiooni korraldamiseks."

Üks asjakohane kommentaar Postimehe kommentaariumist. Ekraanitõmmis

Artiklis tsiteeritud Eerik-Niiles Krossi hinnangul võis pealtkuulatud kohtumine toimuda eelmise aasta augusti lõpus või septembri alguses Tšehhi pealinnas Prahas Donald Trumpi advokaadi Michael Coheni ja Venemaa riigiduuma saadiku Konstantin Kossatšovi vahel.

Võibolla jääb loodetud "tähetund" väga lühikeseks, kuna selgunud on võtmeline vale väidetavate sündmuste kohta. Nagu kirjutab Daily Mail viitega telekanalile CNN, ei ole väidetav Trumpi "advokaat" isegi ameeriklane, vaid hoopis üks teine sama nimega mees ja hoopis teise riigi passi omanik.

Cohen ise pole iial Prahas käinud, nagu nähtuvat ka tema passist. Lisaks viibis ta sel ajal oma pojaga Lõuna-Carolina ülikoolis ja kohtus sealse pesapallitreeneriga, kes on seda ka kinnitanud.

Mis Postimehe "tähelennulugu" puudutab, sellest kirjutab Miiko Kottise lugejate poolt parimaks hinnatud kommentaaris järgmist (kommentaari ei ole Objektiivi poolt toimetatud):

"Maksan iga kuu, et neid tasulisi artikleid siin lugeda, ja lugesin terve selle artikli läbi, aga imestan, kuidas peavoolumeedia tase nii madalale on kukkunud. Kogu artikkel viitab mingile Trumpi kohtumisele duumasaadikuga, kus üks allikaist oli Eesti luure leiud, kuid absoluutselt midagi teada ei saa, miks kohtumine aset leidis või mis (kasvõi oletatavaltki) võis kohtumise teema olla. Buzzfeedi allikast ei hakka rääkimagi, see on internetitrollide kokkuklopsitud möga (olen ise näinud selle kohta tõestusi kuidas trollid seda saatsid, ning ükski peavoolumeedia allikas ei ole seda ümber veel lükanud). Lisaks ülistab terve see artikkel mõõdutundetult seda, kuidas Eesti ikka tubli ameerika sülekoer on, et muudkui pasundab vene ohust, ja teiselt poolt toob välja, kuidas Eestit mujal läänes peetaksegi ühe triki poniks, kes ainult vene teemal sõna võtabki. Kas sellised tahamegi olla igavesti? Et meid jääbki koguaeg saatma see venemaaga vastandumise teema, see külma sõja aegne mentaliteet, mis läänes 90-ndate algusega vaibus? No kurat võtaks, on ka tähtsamaid teemasid, nagu radikaalfeministide ja moslemite teema, kes läänt vaikselt nosivad, samal ajal kui me ikka veel külma sõda mängime!"