Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. Foto: Scanpix

Kuna Eesti pole seni seadustesse lisanud sätteid, mis muudaks nn "avaliku vihakõne" kriminaalkuriteoks, nagu näeb ette 2008. aasta novembris ELi tasandil sõlmitud kokkulepe, ähvardab meid Euroopa Komisjoni rikkumismenetlus ja trahv, vahendab ERR.

Pühapäevases poliitikateemalises raadiosaates "Räägime asjast" ütles rahandusminister ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme, et Euroopa Liidust on tulnud kiri, milles teatatakse rikkumismenetluse alustamisest Eesti suhtes seoses puuduliku regulatsiooniga vihakõne tõkestamise osas.

"Eelmisel nädalal laekus Eestile kiri, kus teatati, et meie suhtes on alustatud rikkumismenetlust, kuna me ei ole kehtestanud nõutaval määral vihakõneseadust ehk tsensuuri, mis muudes Euroopas riikides ja mis direktiivi järgi on olemas," rääkis Martin Helme.

Euroopa Komisjoni Eesti esindusest öeldi ERRile teisipäeval, et veel ei ole Eestile ühtki ametlikku märgukirja saadetud ega osatud täpsustada, millal see võib tulla.

Justiitsminister Raivo Aegi sõnul on säärased kirjad tõesti osadele liikmesriikidele koostamisel, kuid tema sõnul tuleb säärase direktiivi ülevõtmisel hoolikalt vaadata, et see sõnavabadust piirama ei hakkaks.

Reformierakonna juht Kaja Kallas leidis aga, et kuigi säärastes vihakõneseadustes võib peituda oht sõnavabadusele, keelab usulise ja rassilise diskrimineerimise Eestis ka põhiseadus.

EKRE riigikogu fraktsiooni liige Urmas Reitelmann ütles esmaspäeval riigikogus peetud kõnes, et EKRE pole nõus vihakõne seaduste sildi all leppima sõnavabaduse piiramisega. "Võitlus vihakõnega – nagu me hästi teame – on eelkõige malakas, millega püütakse vaikima sundida rahvuslikud ja massiimmigratsioonile vastu seisvad poliitilised jõud, riigid ja liikumised. Samuti ei ole me nõus alluma Brüsseli vikerkaarevärvi ideoloogilisele diktatuurile ega muutma selle mõjul oma riigi perepoliitika aluseid," sõnas Reitelmann.

Eelmisel kolmapäeval Euroopa parlamendis peetud kõnes "Olukorrast Liidus" lubas Euroopa Komisjoni sakslasest president Ursula von der Leyen tõhustada muu hulgas võitlust vihakõne vastu.

Toimetas Jaanus Vogelberg