Urmas Reinsalu ja Helir-Valdor Seeder riigikogus. Foto: Scanpix

Eesti Konservatiivne Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsioon otsustas pärast kohtumist justiitsminister Urmas Reinsaluga (IRL), et ühineb opositsiooni umbusaldusavaldusega tema vastu. Fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul on ministri umbusaldamiseks mitu kaalukat põhjust.

"EKRE on traditsioonilise perekonna kaitsmise erakond, kus naisliikmeid on protsentuaalselt rohkem kui üheski teises Eesti parteis. Reinsalu sõnad, mida võib tõlgendada naistevastase vägivalla heakskiitmisena, ei ole ministrile kohased. Mehed peavad naisi hoidma ja kaitsma," ütles Helme.

"Eriti piinlik on sotside käitumine, kes on teatanud, et nad jalutavad umbusaldusavalduse hääletuse ajaks saalist välja. Sotsid peaksid edaspidi häbenema ja naistevastase vägivalla teemal enam mitte sõna võtma. Nad müüsid võimuambitsioonide nimel oma põhimõtted maha."

Umbusaldus nii IRL-ile kui valitsusele

Helme sõnul on umbusaldusavaldus Reinsalule ühtlasi umbusaldusavaldus nii IRL-ile kui ka praegusele valitsusele.

"Ehkki meil on IRL-iga olemas maailmavaateline ühisosa, ei lepi me sellega, et nad osalevad vasakpoolses ja venemeelses valitsuses kollaborantidena ja teevad paljudes küsimustes lubamatuid järeleandmisi. Umbusaldusavaldus on meiepoolne surveavaldus IRL-ile, et nad sellest valitsusest lahkuks," ütles Helme.

"Meie hinnangul langetab praegune valitsus Eestile ülikahjulikke majanduslikke ja maksupoliitilisi otsuseid, mis ei esinda Eesti inimeste huve. Me soovime selle valitsuse võimalikult kiiresti välja vahetada," lisas EKRE fraktsiooni esimees.

IRLi esimees: EKRE motiiv on mängurlus

Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Helir-Valdor Seeder heitis EKRE-le ette mängurlust ja soovi sogases vees ise suurem kala välja püüda.

"See, et maailmavaateliselt on ühisosa ja samal ajal ka ministrit ei taha umbusaldada, aga minnakse ikka koos liberaalidega, Reformierakonnaga, umbusaldama, tundub sama ebasiiras käitumine kui see umbusaldus iseenesest, mida kavatsetakse esitada," vahendab Postimees Seederi sõnu.

Toimetas Veiko Vihuri